Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kendi Ürünleri ile Entegre Çalışacak Sanal Asistan Geliştiriyor

Sosyal medya devi Facebook, son yılların moda teknolojisi sesli asistan dünyasına yönelik yeni bir ürün geliştirdiğini duyurdu.
Facebook Kendi Ürünleri ile Entegre Çalışacak Sanal Asistan Geliştiriyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, teknolojinin pek çok farklı alanında faaliyet gösteriyor. Son gelen haberlere göre şirket, sesli asistan teknolojisi geliştiriyor. Bu alanda sektörün liderleri Alexa, Google Asistan ve Siri‘nin arasına önümüzdeki günlerde Facebook’un da katılacağı ortaya çıktı.

Yapay zeka temelli bir sesli asistan üzerinde çalışan sosyal medya devi, piyasadaki diğer asistanlara rakip olmak yerine kendi ürünlerine yönelik bir asistan geliştirecek. Bilindiği üzere sosyal medya devinin Portal ve Oculus gibi ürünleri piyasada yer almakta Geliştirilecek olan asistanın bu ürünlere yönelik olarak kullanılacağı belirtildi.

Facebook’tan Cihazlarına Asistan Desteği

Facebook’tan Cihazlarına Asistan Desteği

Sosyal medya devi yaptığı açıklama ile geliştirmekte olduğu sesli asistanla ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamada “Yapay zekalı bir asistan geliştirmek için çalışıyoruz, Portal ve Oculus gibi ürünlerimiz olmak üzere söz konusu asistan AR/VR ürünlerinde de kullanılacak.” ifadelerine yer verildi. Açıklamaya bakıldığında şirketin, diğer sesli asistanlar ile rekabet etmek yerine kendi ürünlerine yönelik bir asistan geliştirdiği görülüyor.

Facebook Portal, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürülmüş video sohbet cihazı olarak tanıtılmıştı. Amazon’un Alexa’sını destekleyen Portal’ın önümüzdeki günlerde Faceook’un asistanını da desteklemesi bekleniyor. Sosyal medya devinin geliştireceği sesli asistanın ismi henüz belli değil. Hiç kuşkusuz test sürecinin başlaması ile beraber önümüzdeki günlerde daha fazla bilgiye ulaşacağız. Bu arada şirket ile ilgili bir diğer haber ise 1.5 milyon kullanıcının e-posta verilerini izinsiz toplaması oldu.

Facebook İzinsiz Veri Topladı

Facebook İzinsiz Veri Topladı

Facebook yaptığı açıklama ile 1.5 milyon kullanıcının e-posta adreslerini izinsiz bir şekilde topladığını duyurdu. Yapılan açıklamada verilerin istenmeden toplandığına yer verilirken, bu bilgilerin şu günlerde silindiği ifade edildi. 2016 yılının Mayıs ayından bu yana e-posta hesaplarının şifresini giren kullanıcıların, kişi listesine ulaşan Facebook, bu verileri kullanıcıların bilgisi dışında kaydetti.

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hesap oluşturma sırasında bazı durumlarda kullanıcıların e-posta adreslerindeki rehberler de istemsizce Facebook’a yüklendi. 1,5 milyon kişinin e-posta rehberinin yüklendiğini tahmin ettiğimiz bu durumda kimsenin verileri kimseyle paylaşılmadı ve bu verileri siliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Şirket son yıllarda çok sayıda güvenlik ve veri skandalı ile gündeme geliyor. Yaşanan bu durum ile veri skandallarına bir yenisi eklenmiş oldu. Veri skandalları nedeniyle sürekli mahkemede hakim karşısına çıkan sosyal medya devine, yaşanan son durumdan ötürü dava açılır mı bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum