Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Yıllardır Beklenen Karanlık Teması Nihayet Göründü

Dev sosyal medya ağı Facebook için uzun zamandır geliştirilen karanlık moddan ilk görüntüler ortaya çıktı.
Facebook’un Yıllardır Beklenen Karanlık Teması Nihayet Göründü

Son yıllarda gerek işletim sistemleri gerekse uygulamalar kendi bünyesinde karanlık mod geliştiriyor. Koyu renklerin ağırlıklı olduğu temalar hem kullanıcıların gözünü daha az yoruyor hem de güç tüketimi konusunda avantaj sağlıyor. Windows 10, iOS 13, Android 10 işletim sistemleri son dönemde karanlık mod özellikleri ile öne çıkıyor. Aynı şekilde Twitter, Instagram gibi sosyal medya uygulamaları ve Chrome tarayıcısında da bu mod kullanılır hale geldi.

Dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcı sayısı ile en büyük sosyal medya platformu olan Facebook ise uzun zamandır bu konudaki sessizliğini koruyordu. Şirket mesajlaşma uygulaması Messenger için karanlık temayı daha önce sunmuştu. Facebook’a bu temanın ne zaman geleceği ise merak konusuydu. Geçtiğimiz Mayıs ayında sosyal medya devi karanlık mod üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu. O günden bu yana konuyla ilgili sessizliğini koruyan Facebook’tan nihayet ilk görüntüler geldi.

Karanlık Mod Göründü

Karanlık Mod Göründü

Sosyal medya devinin bir süredir geliştirdiği karanlık mod için bazı kullanıcılara davetiye gönderdiği ortaya çıktı. Davetiyeyi kabul eden kullanıcılar Facebook’un test sürecine katılım sağlamış olacak. Yeni temayı test eden bazı kullanıcılar ekran görüntülerini paylaştı. Genel itibariyle yeni arayüzün Twitter’ı andırdığını söyleyebiliriz. Hem karanlık mod hem de yeni bir arayüz ile gelmeye hazırlanan Facebook’un tüm imajını değiştireceği görülüyor.

Ekran görüntülerinde profil bölümü içerisindeki sekmede karanlık temayı aktifleştirecek butona yer verilmiş. Şirket uzun yıllardır platformunda mavi ve beyaz renklerin ağırlıkta olduğu temadan vazgeçmedi. Ancak geçen zaman içerisinde pek çok uygulama ve servis gibi Facebook da bu furyaya yabancı kalamadı. Özellikle OLED ekranlı mobil cihazlarda karanlık tema güç tüketimi konusunda büyük avantaj sağlıyor.

Facebook’un masaüstü tasarımında da görüleceği üzere daha düzenli bir arayüze yer verilmiş. Ana sayfada daha az simge dikkat çekiyor ve sol bölümde önemli uygulama ve olaylar dikkat çekiyor. İlk çıkan ekran görüntülerinin halen geliştirme sürecinde olduğunu hatırlatalım.

Tema Değişebilir

Tema Değişebilir

Karanlık temaya dair ortaya çıkan görüntülerin test sürecine ait olması sebebiyle değişim yaşanabileceği belirtiliyor. Facebook son yıllarda daha çok veri ihlalleri ile gündeme geldi ve dünya genelinde kan kaybı yaşadı. Kendi bünyesi altındaki Instagram’ın da her geçen gün daha popüler olması kullanıcıların bu mecraya kaymasına zemin hazırladı.

Şirketin karanlık tema ile kullanıcıların ilgisini çekme ihtimali merak ediliyor. Bununla beraber şirket bünyesi altındaki bir diğer mesajlaşma uygulaması WhatsApp için de bir süredir karanlık mod özelliğinin geliştirildiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum