Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Kaldırdığı Sahte Hesap Sayısı Geçen Yıla Göre İkiye Katlandı

Facebook’un açıkladığı son rapor kaldırılan sahte hesap sayısında iki kata varan artış yaşandığını ortaya koydu.
Facebook’un Kaldırdığı Sahte Hesap Sayısı Geçen Yıla Göre İkiye Katlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bünyesi altında bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber sayısı milyarları bulan bir kullanıcı kitlesini elinde tutuyor. Şirket bu sayısını her geçen gün daha da artırıyor ve kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Bununla beraber son yıllarda sosyal medya devi ağırlıklı olarak veri ihlalleri ile adından söz ettirir oldu. Facebook bu durumun önüne geçmek adına yeni önlemler alıyor ve şüpheli bulduğu hesapları kapatıyor.

Buna rağmen benzer durumların yaşanmasının önüne geçemiyor. Raporlar ise sosyal medya devinin sahte hesaplara karşı olan mücadelesinin artarak devam ettiğini gösteriyor. Facebook tarafından açıklanan Topluluk Standartları Uygulama Raporu, kaldırılan sahte hesapların sayısındaki bariz artışı gözler önüne seriyor. Yılın Nisan ve Eylül arasındaki dönemde şirketin toplamda 3.2 milyar sahte hesabı kaldırdığı açıklandı.

Sahte Hesaplar Kaldırılıyor

Sahte Hesaplar Kaldırılıyor

Sosyal medya uygulamalarının büyük bölümünde sahte haber ve hesaplara sıkça rastlamak mümkün oluyor. Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp gibi popüler mecralar bu tarz hesapların önüne geçmek için algoritmalarını sürekli güncelliyor ve önlem alıyor. Facebook’un son raporu da bu durumu kanıtlar nitelikte. Şirket 2019’un 6 aylık döneminde 3.2 milyar sahte hesabı platformundan uzaklaştırdı. Bu sayı geçtiğimiz yılın aynı dönemi 1.55 milyar olarak duyurulmuştu.

Artışa bakıldığında Facebook’un sahte hesap uzaklaştırma sayısının ikiye katlandığı görülüyor. Açıklamada Instagram’da silinen gönderi sayısına da ilk kez yer verildi. İçeriklerin denetlenme sıklığının arttığına dikkat çekilen açıklamada Facebook’ta terör konulu paylaşımların yüzde 98.5’inin, Instagram’da ise yüzde 92.2’sinin tespit edildiği ve kaldırıldığı belirtildi. Cinsel istismar ile mücadele edildiği açıklanan raporda Nisan ile Eylül ayları arasında 11 milyonu aşkın içeriğin kaldırıldığı ifade edildi.

Sosyal medya devi daha önce intiharı özendiren içeriklere karşı harekete geçeceğini duyurmuştu. Yapılan denetimler sonucunda 2.5 milyondan fazla intihar temalı içeriğin platformdan kaldırıldığı açıklandı. Facebook’a gelen şikayetler ağırlıklı olarak ABD, Hindistan, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerden geliyor. Şirket açıklamasında 15 ülkede toplamda 67 kez platformlarına erişim engeli getirildiğine de dikkat çekti. Bu sayının geçtiğimiz yılın ilk altı aylık dilimine göre gözle görülür derecede arttığı ifade edildi.

iOS Uygulamasındaki Hata Düzeltildi

iOS Uygulamasındaki Hata Düzeltildi

Facebook geçtiğimiz gün iOS uygulamasında ortaya çıkan kamera hatası ile gündeme geldi. Kullanıcılar Twitter hesaplarında uygulamanın kamerasının kendilerinin bilgisi dışında açıldığını paylaşmıştı. Facebook ise yaşanan sorunu kabul etmiş ve Apple’a hatayı düzelten güncellemeyi gönderdiğini açıklamıştı. Son olarak App Store’daki Facebook uygulaması sorunun düzelmiş haliyle yerini aldı.

Güncellemenin gönderilmesinden sonra kullanıcılardan kameranın gizlice açıldığına dair şu ana kadar bir geri dönüş olmadı. Uzmanlar güncelleme yayınlanana kadar iOS’un gizlilik ayarlarından Facebook’un kamera erişiminin kapatılmasını tavsiye etmişti. Yayınlanan son güncelleme itibariyle sorun çözülmüş görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu