Yatırım yapmaya başla!

Facebook İzinsiz Veri Toplayan 400 Geliştiriciye Ait Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Facebook, kullanıcılardan izinsiz şekilde veri topladığını tespit ettiği ve sayısı binleri bulan çok sayıda uygulamayı kaldırdı.
Facebook İzinsiz Veri Toplayan 400 Geliştiriciye Ait Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşmaya devam eden şirket yeni özellikler geliştiriyor ve dikkatleri üzerine topluyor. Ancak son yıllarda sosyal medya devi sıkça gizlilik ihlalleri ile gündeme geliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Cambridge Analytica skandalı ile ABD’de milyonlarca kullanıcının verileri seçim propagandasına alet edilmiş ve sızdırılmıştı.

Dev platformda yaşanan veri ihlalleri ise bu olayla sona ermedi. Devam eden günler içerisinde pek çok kez Facebook’un kullanıcı verilerini sızdırdığına ve çeşitli gizlilik ihlalleri ile gündeme geldiğine tanık olduk. Gelen son haberler gösteriyor ki Facebook’ta veri sızdırmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. Sosyal medya devi son olarak kullanıcıların profil verisini topladığını tespit ettiği binlerce uygulamayı platformdan kaldırdığını duyurdu.

Facebook’ta Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Facebook’ta Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Dünyanın önde gelen sosyal medya ağı Facebook, geçtiğimiz yıl büyük yankı uyandıran Cambridge Analytica skandalı ile ilgili görülen davada Federal Ticaret Mahkemesi tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Gelişmeler platformda kullanıcı verilerine dair ihlallerin devam ettiğini gösteriyor. The Guardian’da yer alan habere göre arkasında 400 geliştiricinin olduğu binlerce uygulama tespit edildi.

Sayısı on binleri bulan uygulama sosyal medya devi tarafından kaldırıldı. Ancak konuyla ilgili raporlara göre kullanıcılardan izinsiz veri toplayan milyonlarca uygulama olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili araştırmanın Facebook bünyesindeki avukat, araştırma ve mühendisler tarafından titizlikle takip edildiği açıklandı.

Sosyal medya devinden konuyla ilgili açıklamada “Uygulama geliştiriciler Facebook ekosistemi için vazgeçilmez bir parça. Dünyayı sosyalleştirmeye yarıyorlar fakat insanlar gizlilik kurallarına uyduğumuzu bilmeli” ifadelerine yer verildi.

Facebook: Soruşturma Devam Edecek

Facebook: Soruşturma Devam Edecek

Binlerce uygulamanın platformdan kaldırılması sonrası Facebook yetkilileri denetimlerine devam edeceklerini ve pek çok uygulamaya dair soruşturmanın devam edeceğini belirtiyor. Soruşturma sürecini kabul etmeyen uygulamalar ise platformdan kalıcı olarak yasaklanıyor. Şirketin ayrıca kullanıcıların cep telefonlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmak isteyen ve haksız kazanç peşinde koşan LionMobi ve JediMobi adlı geliştiricilere karşı yasal işlem başlattı.

Sosyal medya platformu devam eden denetimler ile ilgili açıklamasında “Zaman içerisinde öğrendiklerimiz ile beraber geliştiricilerin platformda neler yapabileceklerini inceliyoruz Ayrıca tespit ettiğimiz olası veri ihlallerine karşı araştırma ve uygulama yöntemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum