Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un İrlanda’daki Moderatörleri Evden Çalışma Talep Ediyor

Facebook’un İrlanda’daki çalışanları evden çalışma için Başbakan Yardımcısı Leo Varadkar ile bir araya geldi.
Facebook’un İrlanda’daki Moderatörleri Evden Çalışma Talep Ediyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’un pek çok farklı ülkede çalışanları bulunuyor. Bilindiği üzere son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle dev şirketler çalışanlarını evlerine göndermeye başladı. Silikon Vadisi’in dev şirketleri Facebook, Amazon, Microsoft, Apple, Google, Twitter ve Microsoft gibi firmalar çalışanlarının büyük bölümünü evlerine göndermişti.

Salgının halen devam etmesi nedeniyle şirketler almış oldukları bu kararı uzatmıştı. Ancak bazı hizmetlerin sürdürülmesi için ofislerde çalışanlar da oluyor. Geçtiğimiz aylarda bir grup Facebook çalışanı koronavirüs nedeniyle hayatlarının risk altında olduğunu belirtmiş ve şirketten acil adımlar atılmasını talep etmişti. Son olarak benzer bir talep İrlanda’daki moderatörlerden geldi.

İrlanda’daki Facebook içerik moderatörleri, evden çalışma hakları talep etmek için bugün Başbakan Yardımcısı Leo Varadkar ile bir araya geldi. COVID-19 vakaları artarken bile şirketin onları ofise zorladığını söylüyorlar.

Çalışanlar Evlerine Gitmek İstiyor

Çalışanlar Evlerine Gitmek İstiyor

Facebook içerik moderatörü olarak çalışan eski bir siyasi mahkum ve hukuk öğrencisi olan İbrahim Halawa, “Diğer çalışanlar gibi evden çalışmalıyız. Onların aldıkları aynı akıl sağlığı hizmetine, aynı faydalara sahip olmalıyız. Ama biz bundan yararlanamıyoruz. Facebook biz olmadan var olamaz ve bize ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmayı bırakmalıdır. “ açıklamasında bulundu.

İrlanda, 30 Aralık’tan bu yana, beşinci seviye bir tecrit durumuna alındı. Yani hane ziyaretleri yasaklanmıştır ve gerekli olmayan perakende işletmeler kapatılmıştır. Ülkede şu anda 192.645 doğrulanmış COVID-19 vakası olduğu belirtiliyor. Ağustos ayında Facebook, çalışanların Temmuz 2021’e kadar evden çalışabileceklerini duyurmuştu.

İki ay sonra, Dublin’deki taşeron firma CPL için çalışan içerik moderatörlerine ofise dönmeleri söylend. Şirketin onları temel çalışanlar olarak sınıflandırdı. Yüksek riskli müteahhitler muaf tutuldu, ancak savunmasız aile üyeleri olanlar buna uymak zorundaydı. Daha önce moderatörlere, doğrulanmış bir COVID-19 vakası olması durumunda ofisin 72 saat süreyle kapanacağı söylenmişti.

Facebook Bu Talebe Sıcak Bakmıyor

Facebook Bu Talebe Sıcak Bakmıyor

Facebook’ta içerik moderatörü olarak çalışan Paria Moshfeghi, “Sağlığımızın, güvenliğimizin ve yaşamlarımızın onlar için önemli olmadığını çok açık bir şekilde ortaya koydular. İş arkadaşlarımız sürekli COVID kapsa da bizi ofise zorluyorlar ve ailemizi COVID-19 riski altına sokuyorlar.” diye konuştu.

Facebook’tan bir sözcü konuyla ilgili şirketin pandemi sırasında insanları nasıl desteklediğine dair nitelendirmelere katılmadıklarını söyledi. Hassas içeriklerden bazılarının ofiste incelenmesi gerektiğini düşündüklerini söyleyen sözcü, hükümetin izin verdiği ölçüde incelemeleri site üzerinden yerine geri getirmek için ortaklıklar kurduğunu belirtti. Ofis çalışanları için önceliklerinin sağlık ve güvenliktir olduğunu belirten yetkili, bu yüzden sıkı önlemler aldıklarını ifade etti.

Teknoloji şirketleri, koronavirüs salgını sırasında içeriği hafifletme baskısıyla karşı karşıya kaldı. Mart ayında YouTube, içerik denetleme politikasını uygulamak için daha fazla yapay zekaya güveneceğini duyurdu. Eylül ayında şirket , yapay zekanın o kadar etkili olmadığını belirterek, evlerinden çalışan moderatörleri ofislere geri çağırmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum