Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Irkçılığa Karşı Sessiz Kalması Şirkete Pahalıya Patlıyor

Facebook’un George Floyd olayına karşı sessiz kalmayı tercih etmesi, reklam boykotunun hızla yayılmasına neden oluyor.
Facebook’un Irkçılığa Karşı Sessiz Kalması Şirkete Pahalıya Patlıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook, kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Şirketin bünyesi altında bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber çok büyük bir kitleye ulaştığını söyleyebiliriz. Bilindiği üzere son dönemde ABD tarihinde büyük yer tutan ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi.

Minneapolis’te siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ülkede ve tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Olay sonrası sosyal medyada da milyonlarca insan tepkisini göstermeye başladı. Mikro blog sitesi Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın konuyla ilgili paylaşımlarına yönelik aksiyon aldı ve uyarı etiketleri yerleştirdi.

Bir diğer sosyal medya platformu Facebook ise bu duruma karşı sessiz kalmayı tercih etti. Facebook CEO’su Zuckerberg’in açıklamaları sonrası şirkete yönelik reklam boykotu uygulanmaya başladı. Bu boykotun küresel pazarda yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Facebook’a Tepki Büyüyor

Facebook’a Tepki Büyüyor

Geçtiğimiz günlerde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Bu konuda bence Twitter’dan farklı bir politikamız var. Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” diyerek pek çok çevreden tepki toplamıştı.

Bir süredir dünyanın önde gelen Unilever, Pepsi, Coca-Cola gibi şirketleri Facebook’a karşı reklam boykotu uygulamaya başladı. Şirketler yaptıkları açıklamalar ile sosyal medya devine verdikleri reklamları çekeceklerini duyurmuştu. Bu açıklama sonrası Zuckerberg’in servetinin eridiği söylendi.

Çocuklar için güvenli teknoloji ve medya çalışmalarında bulunan Common Sense Media genel müdürü Jim Steyer, bu boykotun kapsamını dünya genelinde yaygınlaştırmak istediklerini söyledi. Steyer, Avrupa’daki dev şirketleri de Facebook’a karşı boykot uygulamaya davet edeceklerini ifade etti. Haziran ayının başında başlayan boykot kampanyasına bugüne kadar 160’tan fazla şirketin destek verdiği biliniyor.

Facebook’a Büyük Darbe

Facebook’a Büyük Darbe

Mevcut durumla ilgili açıklamalarda bulunan Jim Steyer, “Bir sonraki sınır küresel baskıdır” diyerek gelecekte izleyecekleri yol haritası hakkında bilgilendirmede bulunmuş oldu. Diğer yandan ABD genelinde de kampanyanın yaygınlaştırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Uzmanlar bu durumun Facebook’un reklam gelirlerine büyük darbe vuracağını belirtiyor. Sosyal medya devi nefret söylemine karşı iş birliklerini sürdürdüğünü ve bugüne kadar yüzde 90 oranda tespit ettiklerini açıkladı. Şirketin yıl içerisinde reklamlardan 70 milyar dolarda yakın gelir elde ediyor.

Bu gelirin büyük bölümü Pepsi, Coca-Cola gibi dev şirketlerden sağlanıyor. Facebook’a karşı yürütülen kampanya nedeniyle şirketin hisse fiyatlarında yüzde 8.3 oranında değer kaybı yaşandı ve piyasa değeri 56 milyar dolara düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum