Yatırım yapmaya başla!

Facebook Veri İhlalleri Sonrası iOS 13 ve Android 10 Tarafından Sıkı Denetlenecek

Sosyal medya devi Facebook, geçmişte yaşadığı veri ihlalleri nedeniyle bazı kısıtlamalara maruz kalacak. iOS 13 ve Android 10 kullanıcıların konum bilgilerini kısıtlayacağı belirtiliyor.
Facebook Veri İhlalleri Sonrası iOS 13 ve Android 10 Tarafından Sıkı Denetlenecek

Dünya genelinde 2.5 milyara yakın kullanıcısı olan Facebook, geçtiğimiz yıldan bu yana veri skandalları ile sürekli gündeme geliyor. Cambridge Analytica ile başlayan süreç daha sonrasında pek çok veri ihlali ile devam etti. Son olarak geçtiğimiz günlerde sosyal medya devinin 200 milyonu aşkın kullanıcının verilerini sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Ardı arkası kesilmeyen veri ihlalleri sonrası pek çok teknoloji şirketi kendi kullanıcılarını korumak adına çeşitli önlemler almaya hazırlanıyor.

Bunların başında ise mobil işletim sistemlerinin geliştiricileri Apple ve Google geliyor. Bilindiği üzere önümüzdeki günlerde iOS 13 işletim sistemi kullanıma sunulacak. Google ise Android 10’u Pixel modelleri için dağıtmaya başladı ve kısa süre içerisinde diğer akıllı telefonlarda yerini alması bekleniyor. Yeni nesil işletim sistemlerinin Facebook’un konum izlemesini daha sıkı denetleyeceği belirtiliyor.

İzin Seçenekleri Genişletiliyor

İzin Seçenekleri Genişletiliyor

Bilindiği üzere Facebook, yüklenmiş olduğu mobil cihazlarda ilk açıldığında kullanıcılardan bir takın izinler talep ediyor. Bu izinler sonrası cihazla ilgili verilere ve konum bilgisinin takip edilmesine müsaade edilmiş oluyor. Facebook’un bu verileri yeterince iyi koruyamaması nedeniyle iOS 13 ve Android 10 işletim sistemleri kullanıcılara yeni seçenekler sunacak. Konuyla ilgili bilgiler ise güvenlik uzmanı Paul McDonald tarafından yayınlanan blog yazısında ortaya çıktı.

Yeni işletim sistemlerinin Facebook üzerinde ne gibi etkisi olacağını değerlendiren McDonald, iOS 13’ün kullanıcılara konum erişimine dair çeşitli seçenekler sunacağını söyledi. Bu seçenekler arasında ‘Sadece bir kez izin ver’, ‘Yalnızca uygulama kullanılırken izin ver’ ve ‘Asla izin verme’ seçimleri yer alıyor. Kullanıcıların bu seçenekler sayesinde Facebook’un konum erişimini kısıtlaması bekleniyor.

Sosyal medya devinin izin verilmemiş olmasına rağmen kullanıcıyı takip etmesi durumunda iOS 13 göndereceği bildirim ile kullanıcıyı uyaracak. Bu durum Android 10 sürümünde ise benzer şekilde işleyecek ve Facebook’un kullanıcıların konumlarına olan erişimleri yine kısıtlanacak. McDonald izin verilmemesine rağmen Facebook’un gerekli kısıtlamaları zaten sunduğunu ve internete bağlanılan sunucu ya da çeşitli etkinlikler aracılığıyla takip sağlanabileceğini söyledi.

iOS 13.1 Beta Yayınlandı

iOS 13.1 Beta Yayınlandı

Bilindiği üzere Apple tarafından düzenlenen etkinlikte iOS 13’e dair ayrıntılı bilgilendirme yapılmadı ancak işletim sisteminin 19 Eylül’de kullanıcılara dağıtımının başlanacağı söylendi. Etkinlikte yapılan tanıtımlar sonrası iOS 13.1 beta sürümü geliştiricilere sunuldu. Şirketten yapılan açıklamada iOS 13.1 sürümü için kullanıcıların çok beklemeyeceği ve 30 Eylül tarihinde dağıtımın başlanacağı belirtildi.

Yeni iPhone modellerinde yer alan bazı özelliklerin çalışır durumda olması için iOS 13.1 sürümünün yüklenmesi gerekiyor. Performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerinin yer aldığı yeni sürümde fare desteğinin işlevi artıyor. Bu işlevler arasında 3B dokunma, sağ tıklama işlevine sahip uzun basma gibi seçenekler yer alıyor. Ayrıca güncelleme ile Harita uygulaması için kullanılan ETA özelliği yeniden kullanıma sunulacak.

Bununla birlikte pek çok yeni özeliğin yine yayınlanacak güncelleme ile kullanıcılara ulaştırılması bekleniyor. iOS 13.1 güncellemesini iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE modelleri alabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum