Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Interbrand’ın En Değerli Markalar Listesinde İlk 10’daki Yerini Kaybetti

Facebook, Interbrand tarafından yayınlanan En İyi Küresel Markalar listesinde ilk 10'a giremedi.
Facebook, Interbrand’ın En Değerli Markalar Listesinde İlk 10’daki Yerini Kaybetti

Facebook, Omnicom’un marka danışmanlığı Interbrand tarafından yayınlanan En İyi Küresel Markalar 2019 listesinde yer kaybetti. Interbrand’ın teknoloji şirketleri tarafından domine edilen 2019 listesi, kayda değer bir eksiklikle açıklandı.

Markalı ürün ve hizmetlerin finansal performansı, bir markanın tüketicinin satın alma kararlarında oynadığı rol ve markanın rekabet gücü ile sadakat yaratma kabiliyeti üzerin marka değerlemesi ölçen Interbrand’in listesindeki ilk 10’da Facebook’un olmaması dikkat çekti.

Interbrand’ın New York CEO’su Daniel Binns, Facebook’un ayrılmasının gizlilik ve güvenlikle ilgili tüketici tercihleriyle alakalı olduğunu söyledi.

Facebook, Interbrand’ın En Değerli Markalar Listesiİlk olarak 2012 yılında 69. sıradan En İyi Küresel Markalar raporuna giren Facebook, 2017’de sekizincilikle zirveye ulaşmıştı. 2019 listesinde ise Facebook 14. sıraya geriledi. ABD’li sosyal medya devinin 2017 yılında 48 milyar dolar olan marka değerinin 40 milyar dolara düştüğü de vurgulandı.

Binns; “Belli ki zor bir yıl geçirdiler” diyerek Apple ile Microsoft’un gizlilik konusunda ikiye katlayarak harika iş çıkardıklarını aktardı. Zaten bu yılki listenin zirvesine 234 milyar dolarlık marka değeriyle Apple yerleşti.

Apple’ın arkasından sırasıyla; Google, Amazon, Microsoft, Coca-Cola, Samsung, Toyota, Mercedes, McDonald’s ve Disney geldi.

 Interbrand’ın En Değerli Markalar Listesi Apple Disney’in ilk 10’a girmesi, tüketicinin Disney’in medya alanında ne yaptığıyla ilgili beklentileri hakkında sinyal verdi. Binns de medya devinin yükselişine ilişkin Disney+’nın gerçekten gelecek vaat ettiğini belirtti.

Teknoloji ağırlıklı olan ilk 10’da Güney Koreli dev Samsung’un bulunması da dikkat çekti. En İyi Küresel Markalar 2019 çalışmasında altıncı sırada yer alan Samsung, 2017 ve 2018’e de aynı sırada yer almıştı.

Bununla birlikte son çalışmada Samsung’un marka değeri 61.1 milyar dolar olarak belirlendi ki bu geçen yıla göre yüzde 2’ik artışı temsil ediyordu. Apple 234 milyar dolar, Google 167 milyar dolar, Amazon 125 milyar dolar, Microsoft 108 milyar dolarlık marka değeriyle gösterilirken, ilk 5’te teknoloji dışı tek şirket 61 milyar dolarla Coca-Cola oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum