Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Instagram ve WhatsApp ile Beraber Entegre Ettiği Hizmetleri Ayırması İstenebilir

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’tan daha önce birleştirdiği hizmetleri ayırması için dava açmaya hazırlandığı belirtildi.
Facebook’un Instagram ve WhatsApp ile Beraber Entegre Ettiği Hizmetleri Ayırması İstenebilir

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketleri arasında Facebook’un başı çektiğini söyleyebiliriz. Platform dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcıya ulaşıyor. Bununla beraber Instagram ve WhatsApp’ın da Facebook bünyesi altında faaliyet gösterdiği biliniyor. Sosyal medya devi 2012 yılında Instagram’ı, 2014 yılında ise WhatsApp’ı satın aldığını duyurmuştu. Şirket son dönemde tüm uygulamalarının özelliklerini birbirine entegre etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Instagram ve Messenger’ı bir araya toplanacak sistemin test sürecinin başladığı duyurulmuştu. Ancak ilerleyen dönemde sosyal medya şirketi yapmış olduğu bu hamlelerden geri atmak durumunda kalabilir. ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook aleyhine antitröst davası açma hazırlığında olduğu belirtiliyor. Facebook ise bu hizmetlerin birbirinden ayrılmasının mümkün olmadığını düşünüyor.

Facebook’a Dava Açılabilir

Facebook’a Dava Açılabilir

Facebook CEO’su geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamalarda tüm platformlarını birbirine yakınlaştıracak hamlelerde bulunacaklarını söylemişti. Bu kapsamda bir uygulamada yer alan özelliğin bir başka uygulamada sunulduğuna sıkça tanık olduk. Aynı zamanda bir özelliğin birden fazla uygulama tarafından erişilebilir olmaya başadığını söyleyebiliriz. Bu hamleler sonrası şirket aleyhine FTC tarafından dava açılabileceği konuşuluyor.

Wall Street Journal’de yer alan bir habere göre yakın zaman içerisinde FTC’nin davayı açacağı belirtiliyor. Bu bilgi Facebook avukatları tarafından hazırlanan uzun bir rapor üzerinden elde edildi. Sosyal medya devinin avukatları hizmetlerin birbirinden ayrılmasının mümkün olmadığını ve bunun şirkete pahalıya mal olacağını belirtiyor.

FTC komitesi Facebook’un bu şirketleri satın alarak kendisine rakipsiz bir ortam yaratmak istediğini düşünüyor. WhatsApp ve Instagram’ın bu sebeple satın alındığı ve daha önce Snapchat’in de satın alınması için çaba sarf edildiği hatırlatılıyor. Facebook’un bugüne kadar yaptığı entegrasyonu korumak adına zorlu bir savunma sürecinden geçmesi sürpriz olmayacaktır. FTC’nin antitröst davasını 2020 yılı bitmeden açacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum