Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram’da Üçüncü Kişilerin Yaptığı Alıntılar Kaldırılabilecek

Facebook ve Instagram’da paylaşılan gönderiler ‘içerik hak talebi’ kapsamında kaldırtılabilecek.
Facebook ve Instagram’da Üçüncü Kişilerin Yaptığı Alıntılar Kaldırılabilecek

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olarak öne çıkan Facebook milyarlarca aktif kullanıcıya sahip olmakta. Bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber çok büyük bir kitleye sahip olan sosyal medya devi, hizmet politikalarını sürekli güncellemeyi sürdürüyor.

Hatırlanacağı üzere şirket geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica skandalı ile karşı karşıya kalmış ve büyük cezalar ödemek durumunda kalmıştı. Facebook benzer durumların tekrarlanmaması adına gizlilik politikalarını sürekli güncelliyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook aleyhine haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle yeni bir dava açılabileceği belirtilmişti. Platformda her gün milyonlarca kullanıcı sayısız paylaşım yapıyor.

Bu paylaşımlardan bazıları ise doğrudan bir kişiden alıntılanıyor. Facebook yeni politikası ile bu durumun hak ihlali olabileceğine karar verdi. Yani bir kullanıcı kendisine ait bir paylaşımın kaldırılmasını talep edebilecek. Söz konusu durum Facebook ve Instagram için geçerli olacak.

Facebook ve Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor

Facebook ve Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor

Facebook yaptığı açıklama ile yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Bundan böyle Facebook ve Instagram’da kullanıcılar kendilerine ait paylaşımların üçüncü kişiler tarafından alıntılanması halinde hak talebinde bulunabilecek. Yani size ait bir paylaşımın başkası tarafından kullanılması durumunda başvuruda bulunarak kaldırtabilirsiniz. Yeni hizmet politikası ilk olarak Instagram’da kullanıma sunulacak.

Sosyal medya devinin bu özellik için bazı iş ortakları ile test sürecine başladığı belirtiliyor. Ancak bu ortakların kim olduğu açıklanmadı. Kullanıcıların başvuruda bulunmak için ilgili paylaşımın meta verilerini bir CSV dosyası olarak Facebook’a göndermesi gerekiyor. Toplanan veriler Facebook’un geliştireceği Hak Yönetim Paneli’ne yüklenecek. Böylelikle içeriğin korunması adına bazı filtreler uygulanacak.

Yeni özelliğe dair açıklamalarda bulunan Facebook yöneticisi Dave Axelgard, “Özelliği yayınlamadan önce güvenilir ortaklarımız ile beraber kullanım senaryosunu çok iyi anladığımızdan emin olmak istiyoruz. Çünkü tahmin edileceği üzere böyle bir araç oldukça hassas olmalı ve güvenilir bir şekilde çalışmalı” diye konuştu.

Özetlemek gerekirse Facebook ve Instagram’da yapılan paylaşımlarda kullanıcılar telif sahibi olacak. Facebook bu içeriğin panele kim tarafından ilk kez yüklendiğine önem verecek. Paylaşımın kime ait olduğu bu şekilde değerlendirilecek. Son yıllarda pek çok içerik kısa sürede binlerce kez paylaşılarak viral hale geliyor. Üstelik bu paylaşımlar sahte ve asılsız bilgi içerebiliyor. Sosyal medya devi özelliği küçük bir kullanıcı grubunda test etmeye başladı ve ilerleyen günlerde tüm platformlarda kullanılabilir hale getirecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum