Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram’da Faaliyet Gösteren Rus Kaynaklı Sahte Hesaplar Siliniyor

Sosyal medya devleri Facebook ve Instagram, Rusya’da faaliyet gösteren 500’den fazla sahte hesabı sileceğini açıkladı. İşte detaylar…

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları olan Facebook ve Instagram, her geçen gün daha fazla büyümeye devam ediyor. Devasa büyüklüğe ulaşan platformlarda haliyle çok fazla sahte hesap ve platforma aykırı davranışlara rastlamak mümkün oluyor. Son olarak yayınlanan bir blog gönderisi, Facebook’un Rusya’da faaliyet gösteren sahte hesaplara karşı harekete geçtiğini gösteriyor.

Şirket yaptığı açıklama ile Rusya’da faaliyet gösteren ve sahte davranış sergileyen 500’den fazla profili sileceğini duyurdu. Silinen hesaplara sebep olarak ise sahte kimlik beyanı yapmaları gösteriliyor.

Facebook’tan Rus Hesaplara Yaptırım

Facebook’tan Rus Hesaplara Yaptırım

Facebook’un yaptırım uygulayacağı hesapların Rus devlet bağlantılı haber kuruluşları tarafından oluşturulduğu ifade ediliyor. 2013 yılında açılmış olan söz konusu hesaplar, 2016 yılında yapılan ABD seçimlerini etkilemeye çalışmak ile suçlanıyor. DFRLab tarafından yapılan araştırmaya göre belirlenen sahte hesapların Sputnik ile bağlantılı olduğu belirtildi.

Son dönemde özellikle Facebook’ta ve Instagram’da siber casusluk faaliyetlerinde büyük artış yaşandığı biliniyor. Şirket bu durum yaşananlar karşısında harekete geçti ve 2018’in Ekim ayında 800 sayfayı yayından kaldırmıştı. Yapılan son temizleme işlemi ile kendisini spor ve hava durumu tahmini olarak tanıtan sayfalar Facebook tarafından silindi.

Açıklanan DFRLab raporuna göre söz konusu hesaplar Rus devletinin haber organizasyonu olan Rossiya Segodnya tarafından oluşturulmuş içerikleri yaymayı planlıyordu. Facebook yaptığı açıklamada “Bu hesaplar kendilerini Ukraynalı olarak gösteriyorlardı. Ukrayna’nın yerel haberlerini ve hava durum tahminlerini paylaşırken aynı zamanda protestolar, NATO ve okullardaki sağlık koşulları gibi çeşitli konularda da paylaşım yapıyorlardı.” ifadelerine yer verdi.

Şirket ayrıca platformda kötüye kullanımla mücadele ettiğini belirterek “Kötüye kullanımda ilerleme kaydediyoruz fakat platformu kötü amaçlar için kullanan kişiler finansal anlamda desteklendiklerinden dolayı, bu mücadele çok zor ilerliyor.” açıklamasında bulundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle