Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Gelirlerinden Memnun Olmayan Facebook Reklam Gösterimini Artırıyor

Son dönemin en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram’da kullanıcıların canını sıkacak bir karar alındı. Şirketin daha fazla gelir elde etmesi adına reklam gösterimlerini artırdığı belirtildi.
Instagram’ın Gelirlerinden Memnun Olmayan Facebook Reklam Gösterimini Artırıyor

Instagram son yıllarda popülerlik anlamında en büyük yükselişi yapan uygulamaların başında geliyor. Milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olan platformda çok sayıda fenomen ve ünlü kişilik yer alıyor. Facebook bünyesinde bulunan platform kullanıcı sayısı olarak olmasa da popülerlik anlamında büyük fark yarattı. Facebook’ta son dönemde yaşanan veri ihlalleri sosyal medya ağına büyük zarar verdi. Ancak buna rağmen kullanıcı sayısı Instagram’a göre epey fazla.

Bu durum hiç kuşkusuz sağlanan gelirler arasında fark yaşanmasına neden oluyor. Sosyal medya ağlarının başlıca gelir kaynakları arasında reklam gösterimleri yer alıyor. Facebook kanatları altındaki Instagram’ın gelirlerini yeterli bulmuyor. Şirketin geçtiğimiz yıldan bu yana Instagram’daki reklam gösterimlerini gözle görülür şekilde artırdığı belirtildi. Yayınlanan bir rapora göre Facebook yönetimi Instagram’daki reklam gösterimlerini geçen yıla nazaran iki katına çıkarma kararı aldı.

Instagram Reklamdan Geçilmiyor

Instagram Reklamdan Geçilmiyor

Instagram’da kullanıcıların en çok yakındığı konuların başında reklam gösterimlerinin artması geliyor. Özellikle bu yıl itibariyle Facebook tarafından alınan karar doğrultusunda reklam gösterimlerinde büyük artış sağlandı. Şirketin bu kararı almasında başlıca sebep Instagram’ın elde ettiği gelirlerin düşük bulunması. Bilindiği üzere son dönemde Facebook, Instagram üzerinde bir dizi değişikliğe imza atıyor.

Bu değişiklikler arasında uygulamanın adının değişmesi, reklam sayısının artması ve trafiğin daha yoğun hale getirilmesi yer alıyor. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg bu konuyla ilgili geçtiğimiz Ekim ayında verdiği bir demeçte, reklamlara büyük oranda ‘Keşfet’ bölümünde yer vereceklerini söylemişti. Haziran ayı itibariyle bu bölümde de reklam gösterimleri yapılmaya başlandı ve uygulama geneli reklamdan geçilmez oldu.

Facebook Gelirlerden Memmun Değil

Facebook Gelirlerden Memmun Değil

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı sahip olan şirket reklam gelirleri ile çok büyük kazançlar elde ediyor. Üç platformun toplamda sosyal medya trafiğinin büyük bölümünü kontrol ettiğini söylemek mümkün. WhatsApp haric Facebook ve Instagram’ın her bir köşesinde reklamlar görmek mümkün. Ancak yapılan değerlendirmede Instagram’ın reklam gelirlerinin geçtiğimiz yıl itibariyle yeterli olmadığı belirtiliyor.

Şirket Instagram ile Facebook’un elde ettiği geliri aynı seviyelere taşımak istiyor. Son günlerde yaşanan bariz reklam artışının sebebi olarak bu gösteriliyor. Instagram’da kullanıcılara hikayeler, keşfet ve akış bölümünde reklam gösterimi yapılıyor. Sosyal medya devinin ayrıca E-Ticaret alanında Instagram’ın daha aktif rol almasını planlıyor. Bu da şirket için yeni bir gelir kalemi yaratacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum