Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Instagram ve Messenger’da Mesajlaşma Araçlarını Bir Araya Topluyor

Facebook daha önce belirlediği plan çerçevesinde Instagram ve Messenger’daki sohbetleri birleştirmeye başlıyor.
Facebook, Instagram ve Messenger’da Mesajlaşma Araçlarını Bir Araya Topluyor

Facebook kurulduğu günden bu yana kullanıcı sayısını sürekli artıran ve hızla büyüyen bir sosyal medya şirketi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Instagram ve WhatsApp’ı da bünyesine katarak çok daha büyük bir mecra haline gelen şirket, milyonlarca kullanıcısına sunduğu deneyimi iyileştirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Facebook daha önce düzenlediği etkinliklerde tüm uygulamalarını birleştirme planı olduğundan bahsetmişti.

Bu plan çerçevesinde ise mesajlaşma araçları Facebook Messenger ve Instagram’ın bir araya getirilmesi uzun zamandır düşünülüyordu. Son gelişmeler sosyal medya devinin bu plan için somut adımlar atmaya başladığını gösteriyor. ABD’de sınırlı sayıda kullanıcı Instagram’a giriş yaptıklarında yeni bir bildirim ile karşılaştı. Bu bildirimde Instagram ve Messenger’ın birbirine entegre edilmeye başlandığı yazıyordu.

Instagram ve Messenger Bir Araya Geliyor

Instagram ve Messenger Bir Araya Geliyor

ABD’de bazı kullanıcılar Instagram ile Messenger’ın bir araya getirildiğini görmeye başladı. Instagram’da kullanıcılar artık özel mesajların Messenger ile kullanılabileceğini görüyor.Bu güncellemeyi akıllı telefona kurmak iste kullanıcıların seçimine bırakılıyor. iOS ve Android telefonlarda kullanılacak bu özellik beraberinde pek çok yeniliği de getiriyor.

Kullanıcılar sohbetleri üzerinde daha fazla özelleştirme imkanına sahip olacak. Emoji sayısının da artırıldığı güncelleme ile mesajlara kaydırma hareketi ile cevap verilebilecek. Aynı zamanda Facebook kullanıcıları ile Instagram kullanıcıları arasında yeni bir köprü kurulmuş olacak.

Şirketin ilerleyen dönemde bu plana WhatsApp’ı da dahil etmek istediği belirtiliyor. Bu sayede bir kullanıcı sadece Facebook kullansa da diğer platformlara erişim sağlayabilecek. Sistemin WhatsApp’ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunması amaçlanıyor.

Facebook, TikTok Video Formatını Test Ediyor

Facebook, TikTok Video Formatı Test Ediyor

Son yıllarda sosyal medyada dikey video formatı kullanıcıların fazlasıyla ilgisini topluyor. Bu nedenle TikTok en hızlı yükseliş kaydeden uygulamaların başında geliyor. Aynı şekilde Instagram’ın IGTV platformu da bu amaçla kurulmuştu. Platforma son olarak yine dikey videoların yer alacağı Reels özelliği kullanıma sunuldu.

Facebook ise daha önce dikey videoların paylaşıldığı Lasso uygulamasını bazı ülkelerde test etmeye başlamıştı. Ancak bu uygulama TikTok ile rekabet edemedi ve Facebook tarafından fişi çekildi. Facebook buna rağmen TikTok benzeri bir video formatını kendi uygulamasında test etmeye başladı. Özellik şu an için Hindistan’da sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test ediliyor.

Kısa Videolar adı verilen özellik için Facebook ayrı bir bölüm oluşturmuş. Geçtiğimiz günlerde Hindistan hükümeti TikTok başta olmak üzere Çin merkezli uygulamaları yasaklama kararı almıştı. Facebook’un bu nedenle test için Hindistan’ı seçmesi sürpriz değil. Kaydırmalı kısa videoların Instagram’ın Reels aracına ek bir özellik olacağı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Facebook yetkilisi, “Sürekli olarak yeni yaratıcı araçlar test ediyoruz. Böylece insanların kendilerini nasıl ifade etmek istediklerini öğrenebiliriz. Kısa süreli videolar oldukça popüler ve biz de insanlara Facebook üzerinde bu deneyimi sunmak için yeni yollar arıyoruz” diye konuştu.

TikTok’un Hindistan’da yasaklanmasının ardından Facebook’un ülkedeki kullanımında yüzde 25 artış olduğu belirtiliyor. Hatta Instagram’ın Reels özelliğini de ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunduğu biliniyor. Sosyal medya devinin Hindistan’da TikTok’tan doğan boşluğu doldurmak adına harekete geçtiğini söyleyebiliriz. Facebook’un TikTok benzeri yeni video formatını önümüzdeki günlerde daha geniş bir alana yayması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum