Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Instagram Çin Salgınıyla İlgili Asılsız Haberler için Harekete Geçiyor

Çin’de yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle Facebook ve Instagram önlem almaya hazırlanıyor.
Facebook ve Instagram Çin Salgınıyla İlgili Asılsız Haberler için Harekete Geçiyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü ülkeyi etkisi altına almış durumda. Ölü sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor ve tedavi gören insan sayısı binlerle ifade ediliyor. Öyle ki dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri Çin’deki ofislerini geçici olarak kapatma kararı aldı. Facebook, Razer Apple ve Google şu an için çalışanlarının ülkeye olan seyahatlerine kısıtlama getiriyor. Facebook’un hamlesi ise bununla sınırlı değil.

Şirket bünyesinde bulunan Instagram ile beraber bu virüsle kullanıcıları yanlış bilgilendirecek içeriklerin önüne geçmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere günümüzde asılsız haberlerin yayılması için en uygun ortamların başında sosyal medya geliyor. Facebook ve Instagram ise bu alanda en yüksek kullanıcıya sahip olan platformlar olarak karşımıza çıkıyor. Şirketten yapılan açıklamada corona virüsü ile ilgili yanlış haberlere yönelik mücadelenin başlayacağı belirtildi.

Facebook Harekete Geçiyor

Facebook Harekete Geçiyor

Facebook ve Instagram’ın toplam kullanıcı sayısının milyarlar ile ölçüldüğü biliniyor. Şirket corona virüsü ile ilgili yanlış rakam, hatalı teşhis ve müdahale yöntemlerinin yaygınlaşmasını önlemek adına yeni yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından virüs salgını nedeniyle acil durum ilan edilmesi sonrası Facebook’tan böyle bir hamlenin gelmesi dikkat çekiyor. Açıklamaya göre Facebook ve Instagram’da salgınla ilgili asılsız bilginin yayılması önlenecek.

Doğrulanmayan bilgilerin yayılmasının önüne geçileceği belirtilen açıklamada Instagram ve Facebook’ta kaos ortamının önüne geçilmesi hedefleniyor. Haber kaynaklarında virsün 19 ülkede 10 bini aşkın kişiye yayıldığı belirtiliyor. Bazı şirketler çalışanlarına evden çalışmalarını tavsiye ediyor. Bununla beraber ülkelerin de Çin’e seyahatlerini ertelediği biliniyor. Uzmanlar virüsün çok daha geniş çevrelere yayılmasından endişe ediyor.

Sosyal medyada ise salgınla ilgili bilgi kirliliği hat safhaya ulaşmış durumda. Uzmanlar bilimsel olmayan ve uzman kişiler tarafından doğrulanmamış bilgilere itibar edilmemesi yönünde kullanıcıları uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum