Yatırım yapmaya başla!

Facebook İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayarak Düşünceleri Okumanın Peşinde

Sosyal medya devi Facebook, bu sefer farklı bir teknoloji haberi ile gündeme geldi. Şirket insanların düşüncelerini okuyarak yazıya dökmeyi sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.
Facebook İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayarak Düşünceleri Okumanın Peşinde

Teknolojinin hızla gelişmesi hayal edilemeyecek şeylerin gerçekleşmesine zemin hazırlıyor. Daha önce filmlerde izlediğimiz ancak gerçekliğine inanamayacağınız pek çok olayın yakın gelecekte gerçekleşeceğine tanık olacağız. Son günlerde insan beyninin bilgisayarlara bağlanması ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Bu alanda ilk olarak Elon Musk’un gündeme getirdiği Neuralink projesi kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Teknoloji artırılmış gerçeklik arayüzlerinin kontrol edilmesini ve beynin iç yüzünün daha net görülmesine olanak sağlayacak. Hatta bu teknoloji sayesinde ALS gibi günümüzde çözümü olmayan pek çok hastalığa müdahale edilebileceği tahmin ediliyor.

Gelen son habere bakacak olursak bu teknoloji üzerinde tek çalışan Elon Musk’un şirketi değil. Sosyal medya devi Facebook’un insanların düşüncelerini yazıya dökecek bir sistem üzerinde çalıştığı belirtildi.

Facebook Düşünceleri Okuyacak

Facebook Düşünceleri Okuyacak

Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan ve Facebook tarafından desteklenen Reality Labs birimi insanlık için çığır açacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Sistem beyin aktivitelerini gerçek zamanlı olarak analiz edecek ve düşüncelerin yazıya dökülmesini sağlayacak. Günümüzde düşüncelerimizin yazıya dönüştürülmesi için fiziksel bir aktivite gerekiyor. Bu da aslında hız bakımından bir kayıp yaşamamıza neden oluyor.

Eğer zihinde gerçekleşen düşünceler anında yazıya dökülürse tüm bu aktivitenin çok daha hızlı hale gelmesi sağlanacak. Yapılan araştırmada gönüllü epilepsi hatalarının beyinlerine özel bir sistem geliştirildi ve beynin konuşma merkezlerine çeşitli sinyaller yollandı. Kişilere düşüncelerinin okunması adına çeşitli sorular soruldu. Bu sorular arasında “Ne kadar rahat olduğunu 0’la 10 arası bir değerle notlandırır mısın?”, “Oda şu an nasıl?” gibi sorular yer alıyor.

Kişilerden gelen geri dönüşler analiz edildiğinde yüzde 61 ile yüzde 76 arasında doğrulama imkanı sağlandı. Testerde olumlu sonuçlar alınması sevindirici ancak Facebook’un bu alanda çok daha fazla araştırma ve geliştirme yapacağı belirtiliyor. Yeni teknolojinin henüz yolun çok başında olduğunu söyleyebiliriz. Kişilere yapılan testte sadece 9 soru ve 24 yanıtın yer alması çalışmaların genişletilmesi gerektiğini gösteriyor.

Geleceğin Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Tasarlanıyor

Geleceğin Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Tasarlanıyor

Facebook geliştirmekte olduğu teknolojisi ile ilgili yaptığı açıklamasında geleceğin artırılmış gerçeklik teknolojisinde ve sanal gerçeklik sistemlerine yönelik yeni bir kapı aralanacağını ifade ediyor. Düşüncelerin doğru bir şekilde yazıya dökülmesi kişisel etkileşim anlamında büyük rol oynayacaktır. İnsanların pek çoğu ise çok yeni ve geliştirme aşamasında olması nedeniyle bu teknolojiye karşı ön yargılı konumda.

Araştırma ekibindeki yetkililerden Mark Chevillet, insanların endişelerini anladıklarını ifade ederek, “Kendi teknolojimizle ilgili tüm etik sorunları tek başımıza öngörmemiz veya çözmemiz mümkün değil. Nöroetik tasarım, programımızın önemli parçaları arasında yer alıyor. Süreci şeffaf şekilde yürütmeyi ve insanların endişelerine kulak vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Facebook AR/VR Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth ise Twitter hesabından yaptığı açıklamasında “Bugün, insanların ne söylemek istediklerini hayal ederek yazabilecekleri istilacı olmayan giyilebilir bir cihaz oluşturma çalışmalarımızla ilgili bir güncelleme paylaşıyoruz. Kaydettiğimiz ilerleme, gelecekteki girdilerin ve AR gözlükleriyle etkileşimlerin bir gün nasıl görünebileceği konusunda gerçek bir potansiyel olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar çalışmaların henüz çok başında olduğunu, alınan sonuçların olumlu olmasına rağmen tam anlamıyla hazır olmasının 10 yılı bulabileceğini tahmin ediyor. Geçen zaman içerisinde bu teknoloji ile ilgili yeni gelişmeleri duymaya devam edeceğiz gibi duruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum