Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Platformu Kötüye Kullanan Çinli Şirket ILikeAd’e Dava Açtı

Sosyal medya devi, platformuna kötü amaçlı yazılım yükleyen ve reklamları kötüye kullanan Çinli bir şirkete dava açtığını duyurdu.
Facebook, Platformu Kötüye Kullanan Çinli Şirket ILikeAd’e Dava Açtı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, bünyesinde çok sayıda üçüncü parti uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalardan bazıları kullanıcılardan izinsiz veri topluyor ya da şirket kurallarına aykırı hareket ediyor. Şirket tespit ettiği bu tarz uygulamaları platformundan uzaklaştırıyor ve duruma göre yasal işlem uyguluyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz yıllarda tespit ettiği bir durum nedeniyle Çin merkezli bir şirkete dava açtığını duyurdu.

2016 yılında kurulan ILikeAd adlı Hong Kong merkezli bir şirketin Facebook bünyesinde kötü amaçlı yazılım sunduğu tespit edilmişti. Bununla beraber şirketin uygulamasını tanıtmak amacıyla Facebook’un reklam platformunu kötüye kullandığı belirtiliyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde yayınlanan reklamlarda hedef kitleleri belirleme şeklini değiştireceğini açıklayarak gündeme gelmişti.

Facebook Çinli Şirkete Dava Açtı

Facebook Çinli Şirkete Dava Açtı

Dev sosyal medya platformu kullanıcılarına kötü amaçlı yazılım indirmelerini sağlayan uygulama geliştiricisini dava ettiğini duyurdu. ILikeAd Media ve şirketin başındaki iki isim olan Chen Xiao Cong ve Huang Tao’nun Facebook’u ve reklam bölümünü kötüye kullandığı iddia ediliyor. İlgili şirketin uygulamasını yükleyen kullanıcıların bilgisayarına virüs bulaştığı ve hesaplara izinsiz erişim sağladığı belirtiliyor.

Facebook’un dava açtığı şirketten konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Facebook açıklamasında ILikeAd’ın kimi zaman reklamlarına tıklanması için ünlülerin görüntülerini kullandığı ve kullanıcılara yanıltıcı bilgiler sunduğunu söylüyor. Çinli şirketin ayrıca kişileri başka sayfalara yönlendirmek için URL’leri gizlediği ifade edildi. Facebook, ILikeAd adına reklam için kullanılan kişilerin hesap güvenliğinin yeniden sağlandığını açıkladı.

Sosyal medya devi bu sene ikinci kez sahte bir reklamverene karşı dava açmış oldu. Şirket Ağustos ayında Çin merkezli uygulama geliştiriciler LionMobi ve JediMobi’ye de benzer bir dava açmıştı. Facebook her iki şirketin de gelirlerini artırmak adına kullanıcılara sahte tıklamalar yaptırdığı ve belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum