Yatırım yapmaya başla!

Facebook İçerik Düzenleme Planı Geliştirirken Yapay Zekadan Faydalanacak

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, platformun içerik düzenleme planına dair yeni projelerinden bahsetti.
Facebook İçerik Düzenleme Planı Geliştirirken Yapay Zekadan Faydalanacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, kullanıcılarına daha temiz bir ortam sunmak için yeni politikalar geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay tahrik unsuru oluşturan siyasi hesapları kapatan Facebook, içerik politikasına dair yeni planlar yapmaya başladı. Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’a dair yeni içerik düzenleme planları içerisinde olduklarını duyurdu.

Borderline adı verilen plan ile Facebook’ta bulunan içeriklerin kontrolünde yapay zekadan faydalanılacak. Konuyla ilgili hazırlanan raporda Facebook’un içerik düzenleme kısmında bir takım sıkıntılar olduğuna yer verildi. Zuckerberg açıklamasında yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ve bu durumun önüne geçmek için yeni planlar yaptıklarını ifade etti.

Facebook’un Yapay Zeka Planı

Facebook’un Yapay Zeka Planı

Şirket geliştirdiği içerik düzenleme sisteminde yapay zekadan yararlanmayı planlıyor. Zuckerberg, üzerinde çalıştıkları sisteme dair bilgilendirmeler yaparken, gelecek olan sistemin yeniliklerle dolu olduğunun altını çizdi. Sistemin hayata geçmesiyle beraber Facebook üzerinden paylaşılan ve rahatsız edici olabilecek içerikler otomatik olarak engellenecek.

Son dönemde yaşanan olumsuz paylaşımlar arasında ırkçılık konusu da büyük yer tutuyor. Şirketin yeni içerik düzenleme politikası bu durumun önüne geçmeyi hedefliyor. Şirket geliştirmekte olduğu yeni sistemi 2019 yılında testlerine başlamayı planlıyor.

Zuckerberg açıklamasında “Zamanla bu durumun genel yönetimimizde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Yönetim kurulumuzun hissedarlarımıza karşı sorumlu olduğu gibi, bu kurum topluluğumuza odaklanacaktır. Daha uzun vadede daha iyi hizmet vereceğimize inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Nisan ve Eylül Ayları Arasında 1.5 Milyar Hesap Silindi

Nisan ve Eylül Ayları Arasında 1.5 Milyar Hesap Silindi

Sosyal medya devi yeni içerik düzenleme politikaları üzerinde çalışırken bir yandan da sahte haber, spam içerik ve nefret söylemlerine dair sıkı bir mücadele halinde. Yayınlanan son bir rapor, Facebook’un Nisan ve Eylül ayları arasında 1.5 milyar sahte hesabı sildiğini ortaya koydu. Şirket yetkilileri tespit edilen sahte hesapların önemli bir kısmının, ticari amaçlı saldırılar için kullanıldığını belirtiyor.

Yetkililer yaptıkları açıklamada “Bahsi geçen rakamlar büyük oranda siber saldırılar gibi dış faktörlerden etkileniyor. Saldırıları yapanlar komut dosyaları ve botları kullanarak spam ya da yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için yüksek sayılarda sahte hesaplar oluşturuyorlar.”ifadelerine yer verdi.

Yayınlanan raporda ayrıca aynı zaman aralığı içerisinde 2.1 milyar spam içeriğin kaldırıldığını da ortaya koydu. Daha önce veri skandallarından başını kaldıramayan Facebook’un artık işi daha sıkı tuttuğu görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum