Yatırım yapmaya başla!

Facebook İçeriklerin Denetlenmesinde Yapay Zekaya Ağırlık Verecek

Sosyal medya devi içeriklerin denetleme sürecinde yapay zekanın daha fazla rol almasını sağlayacak.
Facebook İçeriklerin Denetlenmesinde Yapay Zekaya Ağırlık Verecek

Sosyal medya artık insanların hayatında vazgeçilmez bir araç haline geldi. İnsanlar birbirleri ile iletişime geçebiliyor ve hemen her konuya dair paylaşımlarda bulunabiliyor. Bu etkileşimin yaratıldığı sosyal mecraların başında ise Facebook’un geldiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcıya sahip olan sosyal mecra, bu alanda tüm rakiplerinden önde yer alıyor.

Her gün milyonlarca kişinin buluşma noktası olan Facebook, kullanıcı güvenliğini sağlamak adına da önemli çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz dönemde sosyal medya devi veri ihlalleri ile sıkça gündeme gelmişti. 2016 yılındaki ABD seçimleri sonrası Cambridge Analytica skandalı patlak vermiş ve Facebook, 5 milyar dolar rekor bir ceza ile karşı karşıya kalmıştı.

Facebook bir yandan da kötüye kullanımın önüne geçmek adına uzun yıllardır mücadele ediyor. Algoritmasını sürekli geliştiren şirketin bu mücadele için özel bir moderatör ekibi de bulunuyor. Sosyal medya devi yeni bir açıklama daha yaptı ve sorun yaratan içeriklerin denetlenmesi için yapay zekaya daha fazla görev vereceğini belirtti.

Facebook’tan Yapay Zeka Atağı

Facebook’tan Yapay Zeka Atağı

Sosyal medya platformları için başlıca sorunlar arasında nefret, ırkçılık, şiddet ve taciz söylemlerinin yaygın olarak yer almasını gösterebiliriz. Ayrıca insanların yanlış bilgilendiren sahte içeriklere de bu mecralarda sıkça rastlamak mümkün olmakta. İnsanları rahatsız eden bu durum için Facebook’un da bir topluluk politikası bulunuyor. Bu noktada önemli olan tespit edilen içeriklere anında müdahale edilmesi olmakta.

Şirket kötüye kullanım ile mücadele etmek adına yapay zeka sistemlerine daha fazla ağırlık vereceğini açıkladı. Makine öğrenimini bu denetimin başına getireceğini belirten sosyal medya devi, şiddeti yücelten ve nefret söylemi içeren paylaşımları makine öğrenimi tarafından filtreleyecek. Net olarak tanımlanan bu durumlara yapay zeka müdahale edecek kalan içerikler ise Facebook’un moderatör ekibi tarafından denetleme sürecine alınacak.

Facebook bu iş için dünya genelinde 15 bin moderatörü istihdam ediyor. Şirket daha önce moderatörlere yeterince destek sağlamadığı nedeniyle eleştiri almıştı. Bugüne kadar moderatörler gelen şikayetleri kronolojik sıraya göre inceliyordu. Bundan böyle yapay zeka algoritması devreye girecek ve viral hale gelen içerikleri üst sıraya yükseltecek. Böylece moderatörlerin müdahalesi daha etkin hale gelecek.

Yapay zeka algoritması çocuk istismarı, terörizm konulu içerikleri ‘potansiyel zarar’ adı altında işaretleyecek. Spam adı altındaki paylaşımlar ise bir sonraki süreçte ele alınacak. Facebook ürün yöneticisi Ryan Barnes yeni sisteme dair açıklamasında, “Tüm içerik ihlallerini ele almakla beraber bazı konulara öncelik vereceğiz. Bu sistemi daha iyi bir deneyim sunmak için kullanacağız” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum