Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Hissedarları Şirket CEO’su Mark Zuckerberg’i Görevinden Almak İstiyor

Geçtiğimiz yıl yaşanan veri skandalı Facebook’un piyasa değerini düşürürken, hissedarlar kurucu, yönetim kurulu başkanı ve CEO olarak görev yapan Mark Zuckerberg’i istemediğini bildirdi.
Facebook’un Hissedarları Şirket CEO’su Mark Zuckerberg’i Görevinden Almak İstiyor

Facebook son dönemde kullanıcıların bilgilerini paylaşma gibi güvenlik skandallarıyla birçok kez kamuoyunda yer aldı. Özellikle de Cambridge Analytica skandalı gündemde uzun süre yer tutmuş ve şirkete büyük zarar vermişti.

Facebook hissedarları ise yaşanan bu olaylar sonrasında şirketin kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Mark Zuckerberg’in görevinden alınması için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

Sosyal medya devi Facebook’un kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, yönetimdeki görevini kaybetme riski ile karşı karşıya.

Şirketin hissedarları SEC’e yaptıkları başvuruda Zuckerberg’in mevcut yetkilerini bağımsız bir CEO’ya devretmesini talep etti. Bunun yanında yönetimde çok fazla oy hakkı tanıyan B tipi hisse yapısının da değiştirilmesi istendi. Bu kararın alınmasında en büyük gerekçe olarak, veri skandallarıyla şirketin piyasa değerinin 100 milyar dolardan fazla erimesi gösterildi.

Zuckerberg’in görevinden alınması konusunda yapılan başvuruların gerçekleşme şansı pek bulunmadığı kaydedildi.

SEC’e yapılan başvuruların 30 Mayıs’ta yapılacak olan hissedarlar toplantısında hazırlık niteliği taşıdığı belirtilirken, Zuckerberg’in A tipi hisselere göre 10 kat daha fazla oy hakkı tanıyan B tipi hisselerin %75’ine sahip olduğu, bu nedenle de başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimalinin az olduğu kaydedildi.

Zira 2017 yılında da bu konuda yapılan başvurular reddedilmişti. Pew Research isimli araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre Amerikalıların %44’ünün Facebook uygulamalarını telefonundan sildiği, %74’ünün ise uygulamayı kontrol etmeyi bıraktığı ortaya çıktı.

Bu arada Zuckerberg’in kendi güvenliği için 2018 yılında, yaklaşık 22 milyon dolar harcadığı belirlendi.

Yapılan açıklamada Zuckerberg’in maaşının 1 dolar olarak göründüğü ancak, diğer ücret olarak aldığı 22,6 milyon doların büyük kısmını güvenlik masraflarını karşılamak için kullandığı bildirildi. COO Sheryl Sandberg’in ise kişisel güvenlik harcaması için 3,8 milyar dolar harcadığı ortaya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum