Paylaşım

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır ve Dondurulur? [Silme, Kapatma ve Dondurma]


 

Çeşitli nedenlerden dolayı Facebook hesabı dondurma ve kalıcı olarak silme işlemi yapmak istiyor olabilirsiniz. İşte sizlere bu işlemler hakkında detaylı ve resimli anlatımlar:

Belki de birçoğumuzun sosyal medya dediği zaman aklına ilk olarak Facebook geliyor. Çünkü hepimiz onunla başladık bu işlere. Elbette öncesi var; ama popülerlik konusunda Facebook‘un hakkını yememek gerekiyor. Gel gelelim Facebook öyle bir hale geldi ki; başına bir kere oturduğunuz zaman kalkmak imkansızlaşıyor. Yani 5 dakikalığına oturuyorsunuz; ama bir bakmışsınız yarım saat, belki de bir saat geçmiş bile… İşte bu noktada Facebook hesap silme ve dondurma işlemleri yardımınıza koşuyor.

Facebook’ta fazlasıyla vakit kaybettiğini düşünen kişilerin de aklına artık bu “illetten” kurtulmak geliyor. Yani bir süreliğine Facebook hesabı dondurma işlemi yapanlardan, kalıcı olarak veda edenlere kadar birçok kullanıcı bulunuyor. Eğer ki sizler de bu durumdan muzdaripseniz şimdi sizler için Facebook hesabı kapatma ve dondurma işlemleri nasıl yapılır konularında bilgiler vereceğiz. Bu konuda Türkçe bilgi bulma zorluğu çeken kişiler olduğunu duyuyoruz. Bizler de bu amaçla yazımızı sizlere sunuyoruz.

Aşağıda alt başlıklar halinde önce hesap dondurma işlemi ile ilgili bilgileri bulacaksınız. Ardından hesap kapatma işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur? [Hesap Dondurma İşlemleri]

Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur? [Hesap Dondurma İşlemleri]Facebook’un hayatınız üzerindeki olumsuz etkilerini görmenize rağmen ondan vazgeçmek istemiyor olabilirsiniz. Ya da vize-final döneminizde gelen bildirimlerle aklınızı dağıtmak istemiyorsunuzdur. İşte bu gibi durumlar için Facebook hesap dondurma işlemi yapmak en doğrusudur. Hem işleriniz hafiflediğinde ve sınavlara veda ettiğinizde Facebook’unuza geri dönebilirsiniz.

Peki, Facebook hesabı nasıl dondurulur ve dondurma işlemleri nelerdir?

Facebook hesabını dondurmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Ama hesap dondurma işlemlerini masaüstü versiyonundan yapmanızı öneririz. Hem çok daha basit bir şekilde yapacaksınız hem de bilgilerinizin kaybolmaması için arşivleme yapabileceksiniz. Yani fotoğraf, video gibi anılarınızın kaybolmasını istemiyorsanız Facebook hesabınızı arşivleme imkanına sahipsiniz. Ama mobil cihazlarınız üzerinden de hesap dondurma işlemi yapabilirsiniz.

Facebook hesap dondurma işlemleri için aşağıda vereceğimiz adımları takip edebilirsiniz:

  • Bilgisayardan Facebook hesabına giriş yapın ve sağ üst köşede duran küçük ok işaretine tıklayın.
  • Ok işaretine tıkladıktan sonra alt kısımda göreceğiniz “Ayarlar” alanına tıklayın. Karşınıza hesabınızla ilgili düzenlemeleri yaptığınız kısım gelecektir. (Resim-1)
Facebook Hesap Dondurma Resimli Açıklama
Facebook Hesap Dondurma Resim-1
  • Ayarlar alanına girdikten sonra sol kısımda göreceğiniz “Güvenlik” kısmına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bu kısma geçtiğiniz zaman en alt kısımda “Hesabını Dondur” ibaresini göreceksiniz. (Resim-2)
Facebook Hesabı Dondurma İşlemi Resimli Açıklama
Facebook Hesanı Dondurma Resim-2
  • Hesabını Dondur kısmına tıkladığınız zaman sizlere emin olup olmadığınız sorulacak ve sahip olduğunuz arkadaşlarınızın sizi özleyeceğini belirten bir ifadeler kullanılacaktır.
  • Eğer Facebook hesap dondurma işlemi konusunda eminseniz buna aldırış etmeyin ve alt kısımdaki zorunlu olan “Ayrılma Nedeni” ile isteğe bağlı “Lütfen Biraz Daha Bilgi Ver” kısımlarını doldurun. (Resim-3)
Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur Resimli Açıklama
Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur? Resim-3
  • Aynı kısımda bulunan “Facebook’tan gelecek e-postaların alımını durdur” kısmını da bildirim almak istemiyorsanız işaretlemeniz gerekiyor. Bu kısmı da işaretledikten sonra Facebook hesabı dondurma işleminiz tamamlanıyor.

Eğer Facebook hesabı dondurma işlemini mobil cihazdan yapmak istiyorsanız yine “Hesap Ayarları” kısmına gelmelisiniz. Bu kısma geldiğiniz zaman “Güvenlik” alanına dokunduğunuzda “Hesap Dondur” bölümünü görebilirsiniz. Ardından talimatları takip ederek hesabınızı başarılı bir şekilde dondurabilirsiniz.

Facebook hesap dondurma işlemi, arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin sizi görmesini engelleyecektir. Buna karşın gönderdiğiniz mesajlar ve etiketler aktif olmayan (tıklanamaz) bir şekilde gösterilecektir.

Facebook hesabı dondurma işlemlerini tamamladığınız zaman geri dönme imkanınız bulunmaktadır. Dondurulan Facebook hesabını yeniden aktif edebilmek için e-posta adresinizle ve şifrenizle yeniden giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı ise Facebook hesabınızı kullanarak üye olduğunuz yerlere giriş yaptığınız zaman hesabınızın yeniden aktif edilecek olmasıdır. Yani bütün bilgileriniz, fotoğraflarınız, gönderileriniz yeniden Facebook’ta görünmeye başlayacaktır.

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır? [Hesap Silme İşlemleri]

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır? [Hesap Silme İşlemleri]Eğer Facebook hesabınızdan tamamen vazgeçtiyseniz kalıcı olarak silme imkanına da sahipsiniz. Ama bu işlemi yaptığınız zaman hesabınızı bir daha kullanamayacağınızı bilmelisiniz. Yani Facebook hesabı kalıcı olarak silme işlemine başlamadan önce bu konuda tereddütlerinizi gözden geçirin. Fotoğraflarınızın ve anılarınızın kaybolması, tek endişenizse bu konuda yapabileceklerini var. Yani bilgilerinizin bir kopyasını indirme imkanına sahipsiniz. Bunun dışında diğer endişelerinizi gözden geçirin ve kararınızı buna göre verin.

Facebook hesabı kalıcı olarak silme işlemi için uygulayacağınız adımlar şu şekildedir:

Facebook hesabınızı kapatmadan önce anılarınızın bir kopyasını indirme imkanına sahipsiniz. Bu nedenle öncelikle bu işlemi yapmanızı öneririz. Anılarınızın bir kopyasını indirmek için ayarlar sayfasını kullanabilirsiniz. “Ayarlar” sayfasından “Genel Hesap Ayarları” bölümüne geçin. Burada en alt kısımda “Facebook verilerinin kopyasını indir” seçeneğini göreceksiniz. “Arşivimi Başlat” alanına tıkladığınız zaman veriler indirilecektir. (Resim-1)

Facebook Hesabı Kapatma İşlemi Resimli Anlatım
Facebook Hesabı Kapatma İşlemi Resim-1

Facebook Yardım Merkezi sayfasını ziyaret ederek de verilerinizi kopyalamak için gerekli yönlendirmeleri alabilirsiniz. (Resim-2)

Facebook Hesap Kapatma Resimli Açıklama
Facebook Hesap Kapatma Resim-2

Yardım merkezine girdiğiniz zaman “Hesabını Yönetme” sekmesine geldiğinizde alt kısımda “Hesabınızı Dondurma veya Silme” seçeneğini göreceksiniz. (Resim-3) Bu kısma tıkladığınız zaman size Facebook hesap silme ve dondurma işlemleri ile ilgili bilgiler verilecektir. Bilginiz yoksa kısaca göz atmanızı öneririz.

Facebook Verilerini Kopyalama
Facebook Verilerini Kopyalama Resim-3

Hesap dondurma ve silme bölümüne geçtikten sonra “Hesabımı kalıcı olarak nasıl silerim?” sorusuna tıklayın. Bu kısımda da hesabınızı silmeniz ile ilgili son kez bilgiler ve uyarılar göreceksiniz.

Veri kopyalama gibi işlemleri yaptıktan sonra buradaki bağlantıyı kullanarak “Hesabımı sil” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Facebook Hesap Dondurma ve Kapatma Konusunda Dikkat Edilecekler

Facebook Hesabı Kapatmak Konusunda Dikkat Etmeniz GerekenlerFacebook hesap silme işlemini yaptıktan 90 gün sonra, herhangi bir eylem olmaması durumunda hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacaktır. Eylemden kastımız ise mevcut etiketler ve uygulamalardır. Bu nedenle etiketleri ve uygulamaları kaldırdıktan sonra Facebook silme işlemi yapmanız önerilmektedir.

Facebook hesabınızı kullanarak üye olduğunuz siteler ve sosyal ağlar olabilir. Bunlar için de gerekli önlemleri aldıktan sonra hesap kapatma işlemi yapmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz adımlar; “Ayarlar – Uygulama” şeklindedir. Uygulamalar bölümüne geçtiğiniz zaman Facebook hesabınızla nerelere giriş yaptığınızı görebileceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da şudur. Eğer sadece sizin yönetici olduğunuz sayfalar veya gruplar varsa ve bunların kapanmasını istemiyorsanız başka bir yönetici belirledikten sonra hesap kapatma işlemi yapmalısınız. Sadece sizin yönetici olduğunuz sayfalara, başka bir yönetici atamazsanız hesabınızla birlikte bunlar da kapanacaktır.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın