Dolar (%0.39) 13.4286
Euro (%0.52) 15.2223
Sterlin (%0.20) 18.2472
Ons (%0.22) 1842.19
Gram (%0.76) 795.97
Çeyrek (%0.76) 1301.41
THYAO (%0.36) 28,20
ASELS (%-0.89) 22,34
PETKM (%-0.23) 8,84
EUR/USD (%0.26) 1.13334
USD/JPY (%-0.30) 113.86
EUR/GBP (%0.28) 0.8341
Petrol (%-2.03) 83.81
Gümüş (%-0.58) 24.573
Bitcoin (%-7.70) 38830.21
Ethereum (%-8.92) 2859.14
Bist100 (%-0.70) 2,000.15

Facebook Hedeflenmiş Reklamların Araştırılmasına İzin Verecek

Facebook kullanıcılara yönelik reklam hedefleme verilerini araştırmacılar ile paylaşma kararı aldı.
Facebook Hedeflenmiş Reklamların Araştırılmasına İzin Verecek
26 Ocak 2021 | 09:53
Yorum

Sosyal medya reklamcılığı artık büyük bir sektör haline geldi. Hemen herkes tarafından kullanılan bu platformlar, reklam gösterimleri sayesinde büyük gelir elde ediyor. Aynı zamanda başka işletmeler de buradaki reklam faaliyetleri üzerinden kazanç sağlıyor. Bu gelirin en üst seviyeye çıkması için kullanıcılara en uygun reklamların gösterilmesi gerekiyor. Sosyal mecralar bunun için hedeflenmiş reklam gösterimleri gerçekleştiriyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’ta da bu durum fazlasıyla mevcut. Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemde tüm dünyanın yakından takip ettiği ABD seçimleri yapıldı. Sosyal medya devi seçimler öncesinde kullanıcılara yönelik reklam gösterimleri gerçekleştirdi. Şirket şeffaflığı artırmak adına hedeflenmiş reklam verilerini araştırmacılar ile paylaşacağını açıkladı.

Facebook Reklam Hedefleme Verilerini Paylaşacak

Facebook Reklam Hedefleme Verilerini Paylaşacak

Sosyal mecra geçtiğimiz dönemde veri gizliliği konusunda ve yeterince şeffaf olmadığı nedeniyle tepkilerin odak noktası olmuştu. Özellikle WhatsApp’ta gündeme gelen son gizlilik politikası ile gündemden düşmeyen şirket, hedeflenmiş reklamlar nedeniyle de uzun zamandır eleştiriliyordu. Facebook bu reklamlarla ilgili şeffaflığı artırmak adına verilerin araştırılmasına izin vereceğini açıkladı.

1 Şubat 2021’den itibaren araştırmacılar bu verilere ulaşabilecek ve çalışmalar yapabilecek. Facebook ve Instagram bünyesinde 1.3 milyonu aşkın seçim ve siyasal reklamlara ilişkin hedefleme verileri bulunuyor. Reklamlar ABD seçimleri öncesindeki 3 aylık zaman dilimini kapsıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Özellikle akademik topluluktan gelen geri dönüşleri duyduk ve reklam verenlerin kitleleri nasıl hedeflediklerini anlamanın önemli olduğunu biliyoruz. Çevrimiçi politik reklamcılık ortamını anlamanın seçimleri koruma konusunda ne kadar önemli olduğunun da farkındayız ve bunu tek başımıza yapamayacağımızı da biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Haberler Sekmesi İngiltere’ye Geliyor

Haberler Sekmesi İngiltere’ye Geliyor

Sosyal mecra veri paylaşımının yanı sıra kullanıcılar için yeni özellikler de geliştirmeye devam ediyor. Milyonlarca insanın bir araya toplandığı platformda doğru bilginin aktarılması daha önemli bir hal almaya başladı. Bu minvalde şirket bir süre önce haberler için yeni bir bölüm oluşturacağını açıklamıştı. Facebook bunu ilk etapta ABD’deki kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Gelen son habere göre Facebook Haberler sekmesinin ABD’den sonraki durağı İngiltere olacak. Şirket bu sekme içerisinde kendi bünyesindeki haberleri listeleyecek. En çok okunan haberleri seçecek ve kullanıcıların ilgi alanlarına göre sunacak. Kategoriler içerisinde koronavirüs, bilim ve teknoloji, eğlence, yerel, sağlık ve spor gibi konular bulunuyor. Sosyal medya devi burada yer alacak içerikler için haber kuruluşlarına ödeme yapacağını belirtiyor.

İlk etapta Channel 4 News, Daily Mail Group, Financial Times, Sky News, Telegraph Medya Grubu ve DC Thomson gibi kuruluşların haberleri bu bölümde paylaşılıyordu. Bu platformlara The Guardian ve The Economist gibi medya kuruluşları da eklendi. Facebook ilerleyen dönemde haberler sekmesini Fransa, Almanya, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde de kullanıma sunmayı planlıyor.

Kullanıcıların Telefon Numaraları Sızdırıldı

Kullanıcıların Telefon Numaraları Sızdırıldı

Yapılan bir araştırma ise Facebook kullanıcılarının telefon numaralarının gizlice sızdırıldığını ortaya koydu. Bir siber korsanın bu numaraların yer aldığı bir veritabanını ele geçirdiği ve bu verileri Telegram üzerinden satışa çıkardığı belirtiliyor. Güvenlik araştırmacısı Alon Gal, kötü niyetli kişinin, Facebook’ta 2019 yılındaki bir güvenlik açığından faydalandığını ve 533 milyon kişinin verilerinin ele geçirildiğini ifade etti.

Araştırmacı konuyla ilgili açıklamasında, “Birçok veri tabanında, herhangi bir yararlı veriyi bulmak için bir miktar teknik beceri gerekiyor. Veri tabanına sahip kişi ile veri tabanından bilgi almaya çalışan kişi arasında bir etkileşim olması gerekir. Çünkü veri tabanının “sahibi” bu kadar değerli verileri başka birine vermeyecektir. Ancak bir Telegram botu yapmak, tüm bu sorunların her ikisini de çözüyor.” ifadelerine yer verdi.

Geliştirilen bot yazılım, Facebook kullanıcı kimliğine sahip ise o kişinin telefon numarasını ele geçirebiliyor. Ya da telefon numarasını bulursa aynı şekilde Facebook hesabına erişim sağlayabiliyor. Bu verilere ulaşmak isteyen kişilerin 20 dolar ödeme yapması gerekiyor. Bu botun 12 Ocak 2021’den beri çalıştığı ifade ediliyor. Ancak veriler 2019 yılına ait. Kullanıcıların telefon numaralarını çok fazla değiştirmediğini düşünecek olursak, bu verilerin kritik öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar