Yatırım yapmaya başla!

Facebook Sokakları Görüntüleyen Harita Servisi Mapillary’i Satın Aldı

Facebook harita platformu Mapillary’i satın aldığını açıkladı.
Facebook Sokakları Görüntüleyen Harita Servisi Mapillary’i Satın Aldı

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformu Facebook, geçmiş yıllardan bu yana yaptığı yatırımlar ile sürekli büyüdü. Şirket daha önce Instagram ve WhatsApp’ı da bünyesine katarak çok geniş bir kitleye erişim imkanı tanıyor. Facebook sosyal medyanın yanı sıra yapay zeka, sanal gerçeklik başlığı ve harita servislerine de yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz yıl OpenStreetMap servisi Facebook tarafından kullanıcılara sunulmuştu.

Platform yapay zeka altyapısı sayesinde kullanıcılara üç boyutlu dünya haritası oluşturma imkanı sağlıyor. Geçtiğimiz dönemde ise COVID-19’un yayılımını takip etmek için yine bir harita servisi oluşturmuştu. Gelen haberler Facebook’un harita servislerine olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor. Sosyal medya devi sokak görünümü imkanı tanıyan harita servisi Mapillary’i satın aldı.

Facebook’tan Yeni Harita Yatırımı

Facebook’tan Yeni Harita Yatırımı

Akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla beraber harita servisleri kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Google, Apple, Yandex gibi başlıca şirketler milyonlarca kişiye harita deneyimi sunuyor. Sosyal medya şirketi Facebook yaptığı yatırım ile yeni bir harita servisinin sahibi oldu. Şirket Google Sokak Görünümü servisine alternatif olarak gösterilen Mapillary’i satın aldı.

Platform 2013 yılından bu yana 190 ülkede mobil cihazlar ile çekilmiş fotoğrafları bir araya topluyor ve sokak görünümü içeren haritalar oluşturuyor. Halihazırda Google Sokak Görünümü aracı Haritalar’ın en çok kullanılan uygulamalarından biri olmakta. Google burayı çeşitli özellikler ile sürekli güncelliyor.

Facebook’un yaptığı bu yatırım ile harita servisi rekabetinde nasıl yer alacağı merak konusu. Kendi uygulaması ve Instagram içerisinde Mapillary tabanlı haritaların gösterilmesi sürpriz olmayacaktır. Harita servisiyle daha önce e-ticaret devi Amazon da ilgilenmişti. Facebook’un bu yatırım için ne kadarlık bir ödeme yaptığı ise henüz açıklanmadı. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde arama sonuçlarında Wikipedia’daki bilgileri gösterecek bir iş birliği yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum