Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Güney Kore’de Kullanıcı Verilerini Sızdırdığı için Ceza Ödeyecek

Facebook, Güney Kore’de 3.3 milyon kullanıcının verilerini sızdırdığı için para cezası ödeyecek.
Facebook, Güney Kore’de Kullanıcı Verilerini Sızdırdığı için Ceza Ödeyecek

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook çok büyük bir kitleye ev sahipliği yapıyor. Sadece Facebook’un aktif kullanıcı sayısının 2.5 milyarın üzerinde olduğu biliniyor. Buna şirket bünyesindeki WhatsApp ve Instagram kullanıcıları da eklenince çok daha büyük bir sayı karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya devi geçtiğimiz yıllardan bu yana pek çok veri ihlali ile gündeme gelmişti. Özellikle 2016 yılında düzenlenen ABD seçimleri sonrası Cambridge Analytica skandalı patlak vermiş ve sosyal medya devi 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı.

Şirket son olarak Güney Kore’de kullanıcı verilerini sızdırdığı gerekçesiyle gündeme geldi. Ülkede faaliyet gösteren Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu, Facebook’un milyonlarca kullanıcının verilerini izinsiz olarak paylaştığına karar verdi. Şirket bu nedenle 6.1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Güney Kore’den Facebook’a Ceza

Güney Kore’den Facebook’a Ceza

Güney Kore İletişim Komisyonu, Facebook aleyhine yürüttüğü soruşturmayı 2018 yılında başlattı. Geçtiğimiz aylarda ise soruşturma Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu’na teslim edildi. Yapılan araştırma sonrası 2012 Mayıs ayından, Haziran 2018’e kadar 3.3 milyon Güney Koreli kullanıcının verilerinin izinsiz sızdırıldığı ortaya çıktı. Ülkedeki Facebook kullananların toplam sayısının 18 milyon olduğu belirtiliyor.

Paylaşılan veriler arasında kullanıcıların isim, doğum tarihi, iş deneyimi, memleketleri ve ilişki durumları gibi başlıca profil bilgileri bulunuyor. Sosyal medya devinin bu bilgileri 10 bine yakın şirket ile paylaştığı iddia ediliyor. Komisyon ayrıca Facebook’u eksik belge sunmakla suçluyor. Facebook ise bu suçlamayı kabul etmedi ve gerekli iş birliğini yaptığını belirtiyor.

Bu durum sosyal medya devinin Güney Kore’de yediği ilk ceza değil. Daha önce de 2016 ve 2017 yıllarında kullanıcıların bağlantılarını yavaşlattığı gerekçesiyle Facebook, 400 milyon dolara yakın para cezasına çarptırılmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum