Yatırım yapmaya başla!

Facebook’taki Genç Kitlenin Yeni Adresi Instagram Oluyor!

Edison Research tarafından yapılan araştırma son yıllarda Facebook’un hızla kan kaybettiğini ve ilginin Instagram’a çevrildiğini ortaya koyuyor.
Facebook’taki Genç Kitlenin Yeni Adresi Instagram Oluyor!

Bilindiği üzere sosyal medya devi Facebook için son yıllarda yaşanan gelişmelerin pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Dünyanın halen en büyük sosyal medya devi konumunda olan Facebook, veri skandalları ve güvenlik sızıntıları ile gündeme gelmiş ve şirket büyük itibar kaybı yaşamıştı. Çok sayıda kullanıcısını kaybeden sosyal medya devi, milyar dolarları bulan zararlar ile karşı karşıya kalmıştı.

Yapılan son araştırmalar, Facebook’un yaşamış olduğu depremlerin etkisinin halen sürdüğünü ortaya koyuyor. Sosyal medya platformları üzerinde yaptığı araştırmalar ile bilinen analiz şirketi Edison Research’ın yaptığı son çalışmalar Facebook’un halen kan kaybettiğini ortaya koyuyor. Özellikle genç kitlenin Facebook’tan vazgeçtiğini ortaya koyan araştırma, yeni adres olarak Instagram’ı işaret ediyor.

Çok Sayıda Kullanıcı Facebook’u Bırakıyor

Çok Sayıda Kullanıcı Facebook'u Bırakıyor

ABD’deki 12-34 yaş arasındaki kullanıcı grubunda yapılan araştırmalar, Facebook’ta yaşanan kan kaybının devam ettiğini gösteriyor. Yapılan araştırma, Facebook’un 2018 yılında, bir önceki yıla göre 15 milyon kullanıcının hesabını kapattığını ortaya koydu. Yapılan araştırma bazı yönleriyle içerisinde soru işaretleri barındırıyor. Araştırmada kullanıcıların Facebook’tan neden vazgeçtiğine ya da yaş gruplarının neden daha geniş tutulmadığına cevap verilmemiş.

Ayrıca Facebook’un kaybettiği kullanıcı sayısının şirkete olan mali zararına ilişkin bir bilgi mevcut değil. Ancak şirketin açıkladığı son finans verilerine göre aktif kullanıcı sayısının rekor seviyede olduğunu ve 2.32 milyar dolar gelir elde edildiği belirtiliyor. Yine de Facebook’un kişisel veri gizliliği ile ilgili yaşadığı sıkıntıların kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkisinin devam ettiği görülüyor.

Araştırma şirketi Edison’un başkanı Larry Rosin konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Bunun hatırı sayılır bir düşüş olmadığını söylemek mümkün değil. 15 milyon, nereden bakarsanız bakın az bir sayı değil. 12 yaşın üstündeki Amerikalı Facebook kullanıcılarının yüzde 6’sına tekabül ediyor. Düşüşün üst üste iki yıl devam etmesi, ortada bir trend olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

Gençlerin Yeni Adresi Instagram!

Gençlerin Yeni Adresi Instagram

ABD’de yapılan araştırma Facebook’a veda eden kullanıcıların popüler uygulama Instagram’a kaydığını gösteriyor. Fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram, Facebook’u terkedenlerin ilk adresi konumunda. Burada Instagram’ın kullanıcılardan Facebook’a göre daha az bilgi toplamasının önemli olduğu belirtiliyor.

Kullanıcıların birbirleri ile etkileşiminde oldukça verimli olan Instagram, her geçen gün daha popüler bir mecra olmaya devam ediyor. Araştırma şirketinin başkanı Rosin, Instagram’ın elde ettiği başarıya değinerek, “Facebook’un yaşlılar arasındaki popülaritesi, gençlerin platforma bakışını etkilemiş gibi görünüyor. Instagram ve Snapchat gibi platformlar da gençlere daha fazla hitap ediyor. Genç kullanıcılar Facebook’u bırakıp Instagram’a yönelse de, Facebook hâlâ 55 yaş ve üstünde yeni kullanıcılar kazanmayı başarıyor.” diye konuştu.

Instagram geride bıraktığı hızla büyüme dönemi ile 1 milyar kullanıcıyı aşmayı başardı. Özellikle Hikayeler özelliği her ay 40 milyon aktif kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılmakta. Facebook’un kaybettiği ilginin Instagram’a yönelmesi ve iki sosyal medya uygulamasının da aynı çatı altında yer alması, şirket için sevindirici bir gelişme olmakta.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum