Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Gaming’de Yayıncılar Popüler Müzikleri Kullanabilecek

Facebook Gaming oyun yayıncıları için uzun zamandır bekledikleri bir özelliği kullanıma sunacağını duyurdu.
Facebook Gaming’de Yayıncılar Popüler Müzikleri Kullanabilecek

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarının başında Facebook’un geldiğini söyleyebiliriz. 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı ile çok büyük bir kitleye ulaşan şirket, geliştirdiği ürün ve servisler ile bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyor. Video oyun endüstrisi son yıllarda girdiği büyüme trendi ile pek çok yayın platformu da bu alanda güçlenmeye başladı. Twitch, YouTube Gaming, Facebook Gaming ve Mixer gibi platformlar öne çıkan yayın servisleri olmakta.

Facebook’un da bir süredir Gaming bölümüne yönelik yatırımlar yaptığı biliniyor. Bu sayede yayıncı ve izleyici sayısında artış yaşanıyor. Yine de bu pazarın liderinin Twitch olduğunu söyleyebiliriz Facebook Gaming, yayıncıların uzun zamandır yaşadığı bir sorunu çözeceğini açıkladı. Artık yayıncılar sevdikleri müzikleri arka plana yerleştirebilecek. Daha önce telif hakkı nedeniyle bu işlemi gerçekleştirmek mümkün değil. Facebook’un ilgili sorunu çözdüğü görülüyor.

Telif Anlaşması Yapıldı

Telif Anlaşması Yapıldı

Videolarda ve yayınlarda kullanılan müzikler nedeniye daha önce Twitch telif sorunları yaşamıştı. Şirket bu nedenle Twitch Sings bölümünü kapatma kararı almıştı. Bender bir durumla karşı karşıya kalan Facebook Gaming, müzik şirketleri ile telif anlaşması yaptı. Facebook’tan konuya dair yapılan açıklamada, “Oyun yayınında çalan müzik, arka planda kalmalı. Ana unsur olmamalı. Örneğin, bir yayıncının veya oyuncunun sesi daha baskın çıkmalı. Bu durum, canlı yayınlardan yapılan klipler için de geçerli.” ifadelerine yer verildi.

Facebook’un bu hamlesinin önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Twtich yayıncılarının en büyük sorunlarından biri olan telif sorunu Facebook tarafından yapılan anlaşma ile çözüme kavuşmuş görünüyor. Facebook bu çerçevede sektörün önde gelen Universal, Sony, Warner, Kobalt, Merlin ve BMG gibi müzik devleri ile anlaşmalar yaptı. Yayıncılar bu sayede lisanslı olan çok sayıda müziği içeriklerine ekleme imkanına sahip olacak.

Ancak bu müziklerin yayınlarda arka plan olarak kullanılması gerekiyor. Yani bir yayıncının müziği ön plana çıkarması yine telif sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda kullanılacak müziklerin süresinin çok uzun olmaması gerekiyor. Facebook kullanıcılara hangi müzikleri kullanabileceklerine dair bir kütüphane sunacağını belirtiyor.

Sosyal medya devi yapılan anlaşmanın detaylarına dair bir açıklama yapmadı. İlerleyen günlerde Twitch başta olmak üzere Google ve YouTube’un da benzer telif anlaşmaları yapması sürpriz olmayacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum