Yatırım yapmaya başla!

Facebook Fotoğraf Deneyimini Instagram ile Benzer Hale Getiriyor

Facebook kullanıcıların ilgisini yeniden kendisine çekmek adına fotoğraf görüntüleme deneyimini değiştiriyor.
Facebook Fotoğraf Deneyimini Instagram ile Benzer Hale Getiriyor

Dev sosyal medya platformu Facebook sadece kendi uygulaması üzerinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya sahip. Şirketin bünyesi altında ayrıca Instagram ve WhatsApp’ın olduğu biliniyor Bu uygulamalar şu an için kendi alanının en iyisi konumunda. Facebook son yıllarda yaşadığı veri ihlalleri ve kullanıcıların Instagram’a kayması nedeniyle bir süredir kan kaybı yaşıyor. Facebook kullanıcı sayısı olarak en büyük platform olsa da popülerlik anlamında son dönemde Instagram’ın gölgesi altında kaldığını söyleyebiliriz.

Şirket yapacağı yenilikler ile kendi uygulamasına olan ilgiyi artırmayı planlıyor. Bunun için Facebook, kendi çatısı altındaki Instagram’daki özellikleri adeta kopyalamaktan çekinmiyor. Daha önce Hikayeleri bu şekilde kopyalayan sosyal medya devi şimdi de fotoğraf görüntülemesini benzer bir hale getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılar Facebook’ta fotoğrafları görüntülerken Instagram benzeri bir deneyime kavuşacaklar.

Facebook, Instagram’a Benzeyecek

Facebook, Instagram’a Benzeyecek

Bilindiği üzere Instagram fotoğraf paylaşma ve görüntüleme tabanlı bir sosyal medya uygulaması. Facebook kendi uygulamasında benzer bir fotoğraf görüntüleme deneyimini test etmeye başladı. Ortaya çıkan görseller Facebook’a ait ve Instagram’daki arayüz ile oldukça benzerlik taşıyor. Kullanıcılar Instagram’da olduğu gibi fotoğraflar arasında sürekli gezinmeye devam edecek. Geliştirilecek olan algoritma ile görüntülenen fotoğrafların sonu gelmeyecek.

Geçtiğimiz dönem Facebook video izlemek için Watch aracını geliştirmişti. Benzer bir durum artık fotoğraflar için kullanılabilir olacak. Facebook bu özelliği şu an için test ediyor ve önümüzdeki günlerde platform genelinde yayınlaması bekleniyor. Test sürecinin ne zaman tamamlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Uzmanlar önümüzdeki günlerde Instagram’daki ‘Keşfet’ sekmesinin aynı şekilde Facebook’a getirilebileceğini belirtiyor. Bu arada Instagram bir süredir test ettiği beğeni gizleme özelliğini dünya genelinde yayınlamaya başladı.

Instagram Beğenileri Gizliyor

Instagram Beğenileri Gizliyor

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ın bir süredir beğeni sayılarını gizleme özelliğini test ettiği biliniyor. Temmuz ayında başlayan testler ilk olarak Avustralya, Brezilya, İrlanda, İtalya, Japonya, Kanada ve Yeni Zelanda’da start almıştı. Geri bildirimlerin olumlu yönde olduğunu belirten sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde ise ABD’deki kullanıcılar için aynı özelliği sunmuştu. Bir süredir beğeni gizlenmesinin tüm dünyaya yayılacağı konuşuluyordu.

Instagram harekete geçti ve kademeli olarak beğeni sayılarını gizlemeye başladı. Yeni güncellemeden ülkemizdeki kullanıcılar da etkileniyor. Yeni dönem ile artık kullanıcılar kendi paylaşımlarına gelen beğenileri görebilecek. Ancak bu beğeniler başkaları tarafından görüntülenemeyecek. Sosyal medya devi insanların beğenilere odaklanmaktan yana uygulamanın keyfini çıkarmalarını istiyor.

Tabi bu özellik platformda pek çok kullanıcının tepkisini çekiyor. Twitter’da #InstagramDELETE hastagi oluşturuldu ve kısa sürede gündem oldu. Yapılan paylaşımların altına ‘herhangi bir kişi ve diğer kişiler beğendi’ ifadesi görünüyor. Kullanıcılar ‘diğer kişiler beğendi’ sekmesine tıklayarak beğenenleri görebilir.

Ancak yüksek beğeni alan paylaşımlar için bu işlemi yapmak oldukça yorucu olacaktır. Instagram beğeni sayıları sayesinde para kazanan kullanıcılardan gelen taleplerin farkında olduğunu da belirtiyor. Şirket bu kullanıcı grubunun kazançlarının etkilenmesi için farklı yol arayışında olduğunu açıkladı. Özelliğin önümüzdeki günlerde Facebook için de yayınlanması bekleniyor. Şirketin kendi uygulaması için beğeni sayılarını gizlemeyi test ettiği biliniyor.

Facebook Bağış Yapmayı Kolaylaştırıyor

Facebook Bağış Yapmayı Kolaylaştırıyor

Facebook ve çatısı altındaki Instagram ile beraber dünya genelinde çok büyük bir kitleye hizmet veriyor. Burada tekil kişiler olduğu gibi sayısız işletme hesabı ve sivil toplum kuruluşları yer alıyor. Sosyal medya devi bu kuruluşların kendi platformu üzerinden bağış toplamalarına müsaade ediyor. Ancak şirket bu aktiviteyi daha geniş bir alana yaymaya ve kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

Sivil toplum kuruluşları gelecek olan güncelleme ile beraber Instagram sayfalarına bağış butonu yerleştirebilecek. Facebook’ta oyun yayınlarında da kullanıcıların bağış toplama döneminin başlayacağı belirtiliyor. Kurumlar daha önce Instagram’da paylaştıkları çıkartmalar üzerinden bağış alabiliyordu. Ancak bu bağışlar hikayeler aracılığı ile toplanıyor ve hikayelerin 1 gün içerisinde ortadan kaybolması nedeniyle olumsuz bir durum oluşuyordu.

Yerleştirilecek olan bağış butonu ile bu sorun ortadan kalkacak. Ayrıca söz konusu kurumun telefon numarasına da bu butonun yanında yer verilecek. Facebook’ta oyuncuların bağış toplama aracı ise daha fazla kullanıcıya açılacak. Yayıncılar yapılacak bağış için bir hedef belirleyebilecek. İzleyiciler bağış yaptığında ekranda bildirim yer alacak ve diğer izleyiciler de bu şekilde teşvik edilecek. Sosyal medya devinin önümüzdeki günlerde yeni bağış toplama araçlarını yayınlaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum