Paylaşım

Facebook’tan 17 Temmuz Dünya Emoji Günü’ne Özel İstatistikler


 

Facebook, bugün 4. kez kutlanan Dünya Emoji Günü’ne özel olarak istatistiklerde hangi emojilerin daha çok kullanıldığını açıklandı. İşte en çok tercih edilen emojiler:

Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge’nin açıklamasıyla birlikte ilk kez 17 Temmuz 2014’te kutlanmaya başlandı. Peki, evrensel bir dil olarak görülen hatta artık yeni bir para kazanma yolu haline gelen emojilerden en çok kullanılanlar hangileri? İşte Facebook’un 17 Temmuz’a özel istatistikleri:

Facebook’ta günde 60 milyon, Messenger’da ise günde 5 milyar emoji kullanılıyor.

Facebook’ta günde 60 milyon Messenger’da 5 milyar emoji kullanılıyor

Dünya genelinde en çok kullanılanlar listesinde birinci sırada yer alan ise gülmekten gözleri yaşaran emoji. İkinci en çok kullanılan da kalp gözlü emoji olmuş.

Facebook’un istatistiğine göre emojilerin ülkelere göre kullanım oranları değişiyor.

emojilerin ülkelere göre kullanım oranları değişiyor

Örneğin; Birleşik Krallık’ta en çok gülmekten gözleri yaşaran emoji kullanılırken, Amerika ve Endonezya’da bu emojinin yan yatık versiyonu tercih ediliyor.

Ya da Meksika ve Brezilya’da en çok kullanılan emoji kalp gözlü yüz olurken, İspanya ve İtalya’da ilk sırayı öpücük emojisi alıyor.

Ülkelerin en çok kullanılan emojileri farklı

Messenger’da da durum aynı. Örneğin; Fransa’da konuşmalarda kalbe ok atan emojisi, Tayland’da kalp emojisi, Hindistan’da ise öpücük emojisi kullanılıyor.

Ayrıca emojileri gerçek zamanlı takip eden emojitracker.com’a göre Twitter’da da en çok, gülmekten gözleri yaşaran emoji kullanılıyor.

 Twitter’da da en çok, gülmekten ağlayan yüz emojisi kullanılıyor

Son olarak; Messenger’ın 17 Temmuz’u kutlamak için 8 Eylül’de vizyona girecek olan Emoji isimli animasyon filminin karakterlerinden birkaç çıkarma eklediğini de belirtelim. Fragmanı hemen aşağıda:

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın