Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcılarına Yönelik Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Bulunan Sitelere Dava Açtı

Facebook ve sahibi olduğu Instagram’da kullanıcıları dolandırmak adına işlemde bulunan iki internet sitesine dava açıldı.
Facebook Kullanıcılarına Yönelik Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Bulunan Sitelere Dava Açtı

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya ağı Facebook ve bünyesi altında bulunan Instagram, her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Şirket kullanıcılarının verilerini korumak adına sürekli yeni önlemler alıyor. Ancak buna rağmen pek çok kez çeşitli veri ihlallerinin yaşandığı biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda ABD seçimleri öncesi milyonlarca Facebook kullanıcısının verileri sızdırılmıştı. Sosyal medya devi benzer olayların yaşanmaması adın sürekli yeni önlemler alıyor. Bugüne kadar aleyhine açılan davalar ile adından söz ettiren şirket bu sefer kullanıcılarını korumak adına iki internet sitesine dava açtı.

Bu sitelerden birisi Facebook’taki kullanıcı verilerini çalıyordu. Bir diğer site ise Instagram’da beğeni ve yorum satma faaliyetlerinde bulunuyor. Facebook her iki şirketten de davacı oldu.

Facebook İnternet Sitelerine Dava Açtı

Facebook İnternet Sitelerine Dava Açtı

Sosyal medya devinin dava açtığı şirketlerden birisi İspanya bir diğeri ise ABD merkezli. Facebook’taki kullanıcı verilerini çalan site ABD üzerinden faaliyet gösteriyor. Instagram’Da beğeni ve yorum satan platform ise İspanya merkezli. Şirket daha önce de başka sitelere yönelik benzer davalar açmıştı. Bu davaların ilki İspanya’nın Madrid şehrinde açıldı. MGP25 Cyberint Services adlı bir şirket Facebook tarafından dava edildi.

Şirket adına açıklama yapan bir yönetici söz konusu internet sitesinin Instagram üzerinden sahte bir bağlantı oluşturduğunu ve uygulanan kısıtlamalardan sıyrıldığını söyledi. Yönetici ilgili internet sitesini uyardıklarını ancak buna rağmen faaliyetlerine devam ettikleri için dava açtıklarını belirtti.

Diğer yandan San Francisco merkezli massroot8.com adlı bir internet sitesine de Facebook tarafından dava açıldı. İddiaya göre söz konusu internet sitesi birden çok Facebook hesabının tek bir panel üzerinden yönetilmesine imkan tanıyor. Bu durumun Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanım Yasası’nı ihlal ettiği belirtiliyor. Çünkü platform bu hizmeti vermek için kullanıcı şifrelerine erişim sağlıyor.

Davanın belgelerinde bugüne kadar 5.500’ü aşkın Facebook kullanıcısının şifre bilgilerine ulaşıldığı görülüyor. Sosyal medya devi bu sitenin yöneticisine de ilk etapta uyarı mektubu gönderdi. Ancak geri adım atılmadığı için dava açmak durumunda kaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum