Yatırım yapmaya başla!

Facebook Devlet Kurumlarıyla Bağlantılı Hesapların Paylaşımlarını Öne Çıkaracak

Facebook geçtiğimiz aylarda duyurmuş olduğu bir özelliği uygulamaya koyduğunu açıkladı.
Facebook Devlet Kurumlarıyla Bağlantılı Hesapların Paylaşımlarını Öne Çıkaracak

Günümüzde sosyal medyanın bilgi akışında büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Milyonlarca insanın buluşma noktası olan bu platformlarda doğru bilgi olduğu kadar asılsız paylaşımlara da rastlamak mümkün oluyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook ise kullanıcılara karşı şeffaf olmak adına yeni uygulamalar üzerinde çalışıyor. Platformda bireysel kullanıcılardan devlet kurumlarına kadar hemen her kaynak tarafından paylaşım yapılıyor.

Sosyal medya devi geçtiğimiz aylarda devlet kurumları ile bağlantılı hesaplar tarafından yapılan paylaşımlarda etikete yer vereceğini açıklamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde bu uygulama hayata geçti. Alınan karar ile tamamen devlet kontrolünde olan ya da bu kurumlar ile bağlantılı olan hesaplardan yapılan paylaşımlar etiketlenecek. Kullanıcıların böylelikle söz konusu paylaşımlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları sağlanacak.

Facebook’tan Etiket Hamlesi

Facebook’tan Etiket Hamlesi

Bilindiği üzere sosyal medya devi geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ABD seçimleri öncesi milyonlarca vatandaşın verilerini sızdırma suçlaması ile karşı karşıya kaldı. Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen bu olay nedeniyle Facebook 5 milyar dolar değerinde rekor ceza ödemişti.

Bu yılın Kasım ayında yine ABD seçimler düzenlenecek ve Facebook benzer durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyor. Devlet kurumları ile bağlantılı her türlü hesabın paylaşımları bu çerçevede etiketlenecek. Etiket uygulaması Sayfalar, Reklam Kitaplığı gibi farklı alanlarda kendisini gösterecek.

Aynı zamanda ABD’deki kullanıcılar Haber Akışı bölümünde de bu etiketleri görecek. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Facebook’un reklam gösterimlerinde de bu etiketleri uygulama planı olduğu belirtiliyor. Sosyal medya devi daha önce ABD seçimlerinin sorunsuz bir şekilde düzenlenmesi adına gerekli adımları atacağını açıklamıştı.

Bazı Kurumlarla Devlet Arasında Mesafe Var

Bazı Kurumlarla Devlet Arasında Mesafe Var

Facebook bu hesabın devlet kontrolünde olup olmadığını anlamak adına 65’ten fazla alanında uzman kişiyi görevlendirdi. Bu kişiler arasında medya, yönetim ve insan kaynakları alanında yetişmiş kişilerin olduğu belirtiliyor. Yapılan paylaşımlar üzerinde etikete yer vermek için belirli kriterlerin aranacağı ifade edildi. Facebook’un bu planını daha önce hayata geçirmesi bekleniyordu. Gecikmenin nedeni ise bilinmiyor.

Bazı medya kuruluşlarının bağlı bulundukları devletlerin hükümetleri ile aralarında mesafe olduğu belirtiliyor. Rusya’ya RT, İngiltere’de BBC, Kanada’da CBC ve Çin’de Xinhua kurumları hükümetleri ile aralarında mesafe olan medya kurumları olarak öne çıkıyor. Etiket uygulamasının kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden Donald Trump ile Twitter arasında yaşanan tartışmada Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD Başkanından yana tavır almıştı. Bu durum Facebook çalışanları arasında tepkiyle karşılandı ve istifalar yaşanmaya başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum