Yatırım yapmaya başla!

Facebook Deepfake Videoların Seçimlere Yönelik Kullanılmasını Engelleyecek

Facebook adına açıklamalarda bulunan bir yönetici, deepfake videolar ile mücadele planlarından bahsetti.
Facebook Deepfake Videoların Seçimlere Yönelik Kullanılmasını Engelleyecek

Sosyal medya milyonlarca insanın erişim sağladığı mecraların başında geliyor. Bu mecralarda sahte ve asılsız içeriklere sıkça rastlamak mümkün. Yapay zeka temelli sistemlerin de gelişmesi ile beraber kullanıcıları yanlış yönlendiren bu içeriklere yönelik sosyal medya platformları yeni önlemler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz süreçte mikro blog sitesi Twitter, deepfake içerikler ile nasıl mücadele edeceğini açıklamıştı. Bununla beraber kullanıcılardan bu konuyla ilgili geri bildirim beklediğini belirten sosyal medya devi, gelen bildirimlere önem vereceğini söylüyor.

Twitter’dan sonra Facebook bu konuya yönelik yeni planlar geliştiriyor. Bilindiği üzere bu yılın sonuna doğru ABD’de başkanlık seçimleri yapılacak ve sosyal medya şirketleri milyonlarca kullanıcının yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek istiyor. Bu konuyla ilgili son açıklama Faceook Küresel Politika Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert tarafından yapıldı. Bickert deepfake içeriklere dair mücadelede yapacakları iş birliğinin altını çiziyor.

Facebook’tan Deepfake ile Mücadele Planı

Facebook’tan Deepfake ile Mücadele Planı

Manipülasyon içeren videolara müsade etme niyeti olmayan Facebook, bu konuyla ilgili mücadele planına dair açıklamalarda bulundu. Şirket adına değerlendirmede bulunan Monika Bickert, küresel pazarda 50’yi aşkın uzman ile iş birliği yaptıklarını belirtiyor. Bu ortaklıklar sonrasında belirlenen kriterler sonrası özellikle seçim konulu sahte videolarda kullanıcıların korunması amaçlanıyor.

Bicker’in konuyla ilgili açıklamalarında “Manipüle edilmiş içeriklere yönelik yeni politikamız, parodi veya mizah amacıyla düzenlenmiş videoları etkilemeyecek. Seçmene baskı yapmak ya da nefret söylemi gibi standartlarımızı ihlal eden içerikler, deepfake olsun ya da olmasın Facebook’tan kaldırılacak.

Kriterlerimize uygun olmayan bu videoların tespit edilmesi aşamasındaysa 40’dan fazla dilde 50’nin üzerinde üçüncü parti ‘bilgi doğrulayıcı’ partneriyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Eğer bir video ya da fotoğraf partnerlerimiz tarafından ‘sahte’ olarak işaretlenirse, biz bu içeriğin yayılmasının önüne geçmek amacıyla kullanıcılarımızı uyarıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bickert’ın açıklamalarından anlaşılacağı üzere sosyal medya devi eğlence amaçı hazırlanan içeriklere müsaade edecek ancak seçimler öncesi kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek istiyor. Facebook yöneticisi ayrıca bu konuyla ilgili Microsoft ve MIT gibi dünyanın önde gelen kurumlar ile iş birliği yaptıklarını ve Deep Fake Detection Challenge adını verdikleri projenin üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bickert ayrıca bu tarz sahte içeriklerin daha etkin bir şekilde belirlenmesi adına medya çalışanlarına online eğitim kursları düzenlediklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum