Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Aleyhine Açılan Dava ile Sahibi Olduğu Instagram ve WhatsApp’ı Satmaya Zorlanabilir

Facebook aleyhine açılan bir dava bünyesindeki uygulamaların bağımsız hale getirilmesini talep ediyor.
Facebook Aleyhine Açılan Dava ile Sahibi Olduğu Instagram ve WhatsApp’ı Satmaya Zorlanabilir

Sosyal medya artık insanların hayatında vazgeçilmez bir yere sahip oluyor. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinin başında ise Facebook geliyor. Uygulamanın dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Ancak şirketin gücü bununla sınırlı değil.

Popüler sosyal mecra Instagram ve anlık mesajlaşma devi WhatsApp, Facebook bünyesinde bulunuyor. Şirket tüm uygulamalarında sunduğu hizmetleri iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Diğer yandan Facebook uzun zamandır çeşitli mecralar tarafından haksız rekabet yarattığı iddiasıyla eleştiriliyor.

Sosyal medya devinin rakiplerini ortadan kaldırmak adına Instagram ve WhatsApp’ı satın almasının doğru olmadığı belirtiliyor. Bu kapsamda Facebook aleyhine yeni bir dava açıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan davada, Facebook’un rakiplerini satın alarak ya da önünü keserek tekel hale gelmek istediği iddia ediliyor.

ABD, Facebook’a Dava Açtı

ABD, Facebook’a Dava Açtı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve sosyal medya şirketleri haksız rekabet ve tekelci davranma suçları ile karşı karşıya kalabiliyor. Daha önce Apple, Google, Facebook gibi dev şirketler aleyhine benzer davalar açılmıştı. Son olarak Facebook’a yönelik yeni bir dava açıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook bünyesindeki Instagram ve WhatsApp’ın bağımsız birer şirket haline gelmesi talebinde bulundu.

FTC Rekabet Kurumu adına açıklamada bulunan Ian Conner, “Milyonlarca Amerikalının hayatının merkezinde yer alan Facebook’un tekelini sağlamlaştırma ve sürdürme eylemleri, tüketicileri rekabetin faydalarından mahrum bırakıyor. Amacımız, Facebook’un rekabete aykırı davranışını engellemek ve serbest rekabetin gelişebilmesi için uygun ortamı yeniden sağlamaktır.” diye konuştu.

Şirket bir süredir WhatsApp, Messenger ve Instagram uygulamalarını birleştiren adımlar atmasıyla biliniyor. Rekabet kurumu bu adımların haksız rekabet yarattığını belirtiyor. Antitröst yasaları ile şirketlerin kartel oluşumunu engellemek, rekabet kanunları, tüketici hakları gibi başlıklar altında haksız rekabetin engellenmesi amaçlanıyor.

Facebook’tan Açıklama Geldi

Facebook’tan Açıklama Geldi

Mahkemenin bu yönde karar vermesi halinde Instagram ve WhatsApp’ın satılması söz konusu olabilir. Federal mahkeme Facebook’un yapmış olduğu bu yatırımlar ile rakiplerini ortadan kaldırdığını ve tekel oluşturduğunu belirtiyor.

Bu platformların satışının yanı sıra yeniden inşa edilmesi de alternatif bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Facebook’tan yapılan açıklamada açılan davanın değerlendirildiği belirtildi.

Şirket geçmiş yıllarda Instagram ve WhatsApp’ı satın almasının FTC tarafından onaylandığını hatırlatarak, “FTC’nin satın alımlarımızı onaylamasından yıllar sonra hükümet, ürünlerimizi kullanan insanlara ve iş dünyasına etkisini gözetmeksizin değişiklik gerçekleştirmek istiyor.” açıklamasında bulundu. Sosyal medya devi ilerleyen günlerde konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapacağını belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum