Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook COVID-19 Aşıları ile İlgili Yanıltıcı Bilgileri Kaldırmaya Başladı

Facebook’un koronavirüs aşılarına dair yanlış bilgi içeren paylaşımları kaldırmaya başladığı belirtiliyor.
Facebook COVID-19 Aşıları ile İlgili Yanıltıcı Bilgileri Kaldırmaya Başladı

Geçtiğimiz yıldan bu yana tüm dünyada olduğu gibi sosyal medya şirketlerinin de bir numaralı gündem konusu olarak COVID-19 pandemisi geliyor. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve sonrasında dünya genelinde yayılan salgına toplamda 106 milyonu insan yakalandı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2.3 milyonu geçmiş durumda. Özellikle son dönemde mutasyonlu virüs haberleri geliyor ve salgın hızla yayılmaya devam ediyor.

Dünyada virüsün kontrol altına alınması için etkili aşılamanın yapılması gerekiyor: Pek çok ilaç devi aşı çalışmalarında bulunuyor ve ülkelerde aşılama çalışmaları başlamış durumda. Bu gelişmeler ışığında sosyal medyada aşı karşıtlığının oranında artış gözleniyor. Facebook ise uzun zamandır aşı karşıtı paylaşımlara karşı yeterince katı olmamasıyla eleştiriliyor. Şirketten yeni bir açıklama geldi ve aşı karşıtı paylaşımlar için daha sert adımlar atılacağı belirtildi.

Aşı Karşıtlığına Karşı Tavır Sertleşiyor

Aşı Karşıtlığına Karşı Tavır Sertleşiyor

Facebook eleştirilerin ardından aşılarla ilgili yanlış bilgiler konusunda daha sert bir tutum sergilemeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yardımıyla şirket, platformundan kaldıracağı paylaşımların içeriğini genişletti. Listenin tamamını Yardım Merkezinde görmek mümkün. COVID-19’un insan yapımı olduğunu veya hastalığa yakalanmanın ona karşı aşı olmaktan daha güvenli olduğunu öne süren iddialar dikkat çeken maddeler arasında yer alıyor.

Yaptırımların ilk etapta yeni kuralları ihlal eden Sayfalara , gruplara ve hesaplara uygulanacağı belirtildi. Şirket, tekrarlayan ihlalleri kaldıracağını söylüyor. Facebook’un geçmişte COVID-19’a karşı politikalarını ihlal eden ve yanlış bilgi aşılayan grupların moderatörlerin, sayfalarındaki her gönderiyi onaylaması gerekiyor. Ek bir koruma olarak, üçüncü taraf doğrulayıcılar, şirketin COVID-19 veya aşılarla ilgili politikalarını tamamen ihlal etmeyen iddiaları yine de inceleyebilir.

Yanlış veya yanıltıcı olduğuna karar verilirse Facebook, bu gönderileri etiketleyip kaldıracağını belirtiyor. Açıklamada, “Bu yeni politikalar, COVID-19 ve aşılar hakkındaki yanlış bilgilere karşı agresif adımlar atmaya devam etmemize yardımcı olacak” ifadelerine yer verildi. Sosyal medya devi aşılarla ilgili yanlış bilgiler konusunda daha katı bir tutum sergilemenin yanı sıra, insanlara doğru bilgileri ulaştırmak için aynı anda ek adımlar atacağını söylüyor.

Facebook Kurumlara Maddi Destek Sağlayacak

Bu haftadan itibaren, Facebook’un COVID-19 Bilgi Merkezi, web sitelerinde şu anda kimlerin aşı olabileceği ve nasıl aşı yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi içeren yerel sağlık yetkililerine ait bağlantılar içerecek. Bu bilgiler başka yerlerde daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldikçe, Facebook, Bilgi Merkezini Instagram aracılığıyla kullanıma sunmanın yanı sıra bu bilgileri diğer ülkelerde paylaşmayı planlıyor.

Bu çabaları tamamlamak için şirket, kamu sağlığı kurumlarına, STK’lara ve BM’ye 120 milyon dolarlık reklam kredisi bağışlayacak. Bu kuruluşlara, yetkili bilgileri insanlara ulaştırmak için eğitim desteğinin sağlanacağı ifade edildi.

Facebook’un platformlarındaki yanlış aşı bilgilerini engelleme çabaları , şirketin bu tür içeriği tamamen yasaklamaktan çok uzaklaşması nedeniyle çoğu zaman yetersiz kaldı. Şirket insanları yetkili kaynaklara yönlendirirken bile, komplo teorilerini ve yanlış bilgileri destekleyen hesaplar, arama sonuçları sayfasında paylaşımlarını gösterebildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum