Yatırım yapmaya başla!

Facebook, COVID-19 ile Mücadelede Anket Yöntemi ile Veri Toplayacak

Corona virüsü ile mücadelede son derece aktif rol alan Facebook, yeni bir veri toplama yöntemi üzerinde çalışıyor.
Facebook, COVID-19 ile Mücadelede Anket Yöntemi ile Veri Toplayacak

Tüm dünyada hızla yayılan Corona virüsü nedeniyle tablo her geçen gün daha olumsuz bir hal alıyor. Çin’in Wuhan kentinde görülen ve son dönemde ABD, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde ağır seyreden virüs nedeniyle binlerce insan hayatını kaybediyor. Son resmi verilere göre salgına yakalanan insan sayısı 2.5 milyon rakamına doğru yaklaşıyor. Hayatını kaybeden insan sayısı ise 166 bini geçti.

Salgının yayılma sürecinde özellikle sosyal mecralar üzerinden asılsız bilgi yayıldığı biliniyor. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinin başında gelen Facebook, salgınla mücadele kapsamında pek çok adım atıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde COVID-19 yardım projesini Türkiye’de kullanıma sunan şirket, doğru bilginin daha etkin bir şekilde toplanması adına harekete geçti.

Bu kapsamda yapılacak anketler ile veri toplanacak ve bu veriler resmi kuruluşlar ile paylaşılacak. Sosyal medya devi salgının toplanan veriler ile daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasında rol oynamak istiyor.

Facebook’tan Anket Projesi

Facebook’tan Anket Projesi

Sosyal medya kuruluşu ilk olarak ABD genelinde başlattığı yeni bir proje ile milyonlarca kullanıcısı üzerinde anket yapmaya başladı. Carnegie Mellon Üniversitesi ile yapılan iş birliği kapsamında toplanan veriler araştırmacılar tarafından analiz ediliyor. Araştırmacılar bir hafta içerisinde 1 milyonu aşkın anket yaptıklarını belirtiyor. Anketten toplanan veriler Coronavirüs ile alakalı resmi veriler ile örtüşüyor. Sosyal medya devi örtüşen bu verileri, salgının yayılmasını kontrol altına almak adına kullanacağını belirtiyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg anket çalışmaları ile ilgili açıklamasında, “Kimliklerini bildiğimiz çok sayıda insana anket ulaştırarak, ön yargıları düzeltmek ve örneklemenin doğru bir şekilde oluşturulmasını sağlamak için yeterli verileri üretebiliriz” dedi ve sosyal medya uygulamalarının bu noktada önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Milyonlarca kullanıcıdan veri toplanmasını sağlayan anket önümüzdeki günlere küresel çapta uygulamaya konacak. Anket verilerinin halk sağlığı kurumları ve hükümetlerle paylaşılacağını söyleyen Zuckerberg, salgınla mücadelede yol haritasının çizilmesinde bu verilerin önemli olduğunu ifade etti. Şirket geçtiğimiz günlerde bu yıl içerisindeki tüm büyük etkinliklerini 2021 yılına ertelediğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum