Yatırım yapmaya başla!

Facebook CEO’su Zuckerberg Siyasi Reklamlardan Rahatsız Olanları İlgilendiren Açıklama Yaptı

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg isteyen kullanıcıların siyasi reklamları kapatabileceğini söyledi.
Facebook CEO’su Zuckerberg Siyasi Reklamlardan Rahatsız Olanları İlgilendiren Açıklama Yaptı

Bilindiği üzere bu yılın Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Mevcut Başkan Donald Trump ile demokratların başkan adayı Joe Biden seçimde kozlarını paylaşacak. Ülkelerde yaşanan seçim süreçlerinde sosyal medyanın büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Siyasetçiler seçim propagandalarının büyük bölümünü artık Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden yürütüyor.

Bu durum sosyal medya şirketlerinin yeni önlemler almasını gerekli kılıyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook seçimler öncesi yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında düzenlenen ABD seçimlerinde milyonlarca Facebook kullanıcısının verileri sızdırılmıştı.

Cambridge Analytica veri skandalı olarak adlandırılan bu olay nedeniyle sosyal medya devi büyük cezalar ödemek durumunda kalmıştı. Benzer durumların yaşanmaması adına şirket işi sıkı tutuyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, siyasi reklamlara dair aldıkları yeni kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zuckerberg’den Reklam Açıklaması

Zuckerberg’den Reklam Açıklaması

Dev sosyal medya platformu Facebook’un gelirlerinin büyük bölümünü reklam gösterimlerinden sağladığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla platform üzerinde hemen her konuya dair reklamlara rastlamak mümkün.

Bu reklamlar arasında siyasi içerikli gösterimlere de yer veriliyor. ABD seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde siyasi reklamlara yönelik yeni bir karar alındı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg isteyen kullanıcıların bu reklamları kapatabileceğini söyledi.

Bir basın organına konuşan Facebook CEO’su, “Herkes politikacıların söylediklerinden sorumlu tutulduğunu görmek istiyor. Ve birçok insanın siyasi içerikleri daha fazla denetlememizi istediğini biliyorum” diyerek siyasi reklamları görüp görmemenin kullanıcıların kendi kararı olduğunu belirtti.

Zuckerberg açıklamasında 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’ne katılımın artırılması adına çeşitli adımlar atacağını ve kullanıcıların oy kullanmasına yardımcı olacağını ifade etti. Facebook’tan bir yetkili bazı kullanıcılar için bu hafta içerisinde ilgili özelliğin sunulacağını, birkaç hafta içerisinde ise tüm platform için geleceğini söyledi.

Facebook Bilgi Merkezi Kuracak

Facebook Bilgi Merkezi Kuracak

Sosyal medya devi 3 Kasım’da düzenlenecek seçimlerde kullanıcıların oy kullanmalarına yönelik bilgilendirmede bulunacak. Bunun için Oylama Bilgi Merkezi kuracağını söyleyen Zuckerberg, insanların ihtiyacı olan tüm bilgilerin burada olacağını ifade etti. Facebook CEO’su ayrıca yalan haberle mücadele kapsamında son iki yılda toplamda 9 milyara yakın sahte hesabı sildiklerini hatırlattı.

Geçtiğimiz günlerde Zuckerberg, Twitter’ın patronu Mark Dorsey ile karşı karşıya gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump ile Twitter arasında bir çekişme yaşanmış ve mikro blog sitesi Trump’ın paylaşımlarının altına uyarı etiketi yerleştirmişti.

Facebook’un patronu Zuckerberg ise konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve Trump’tan yana tavır almıştı. Zuckerberg çıklamasında, “Facebook’un, insanların çevrimiçi olarak söylediği şeylerde gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum” ifadelerine yer vermişti.

Twitter CEO’su Dorsey ise “Dünyanın herhangi bir yerindeki seçimlerle ilgili yanlış veya tartışmalı bilgileri aydınlatmayı sürdüreceğiz. Bu bizi gerçeğin yargıcı yapmaz” açıklamasını yapmıştı. Sosyal medya platformlarının ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde güvenliği sağlamak adına yeni düzenlemeler yapacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum