Yatırım yapmaya başla!

Facebook CEO’su Zuckerberg, Gelecek 10 Yıllık Yol Haritalarını Açıkladı

Sosyal medya devinin patronu Mark Zuckerberg, şirketin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.
Facebook CEO’su Zuckerberg, Gelecek 10 Yıllık Yol Haritalarını Açıkladı

Milyonlarca insan için sosyal medyanın tanışma aracı olan Facebook, bugün halen dünya genelinde en fazla kullanıcı sayısına sahip platformu olmaya devam ediyor. Kalabalık olmasına rağmen popülerlik anlamında Instagram’ın gölgesinde kalan platform, son yılları çalkantılar ile geçirdi. Başta Cambridge Analytica olmak üzere çok sayıda veri ihlali ile gündeme gelen sosyal medya devi, bu gelişmeler nedeniyle çok sayıda kullanıcısını kaybetmek durumunda kaldı.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in belirli zaman aralıkları ile yıllık hedeflerinden bahsettiği biliniyor. 2020’li yıllara girdiğimiz şu günlerde sosyal medya devinin patronundan 10 yıllık geleceğe dair açıklamalar geldi. Açıklamalarda Zuckerberg’in hem kendi şahsi yaşamından hem de Facebook’un geleceğine dair ifadeler dikkat çekiyor.

Zuckerberg Hedeflerini Belirledi

Zuckerberg Hedeflerini Belirledi

Facebook CEO’su Zuckerberg, gelecek hedeflerine dair yaptığı açıklamasında 10 yıllık planlarından bahsetti. Şahsi sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Zuckerberg, “Yıllık hedefler ve meydan okumalar belirlemek yerine 2030’da hayatımın ve dünyanın nasıl görünmesini istediğimi düşündüm ve bunun üstüne odaklandım.

O tarihte, eğer işler yolunda giderse, kızım Max liseye başlamış olacak. Bir insan nerede olursa olsun, o kişiyi gerçekten yanımızdaymış gibi hissettirecek teknolojiye ulaşmış olacağız. Bilimsel çalışmalarla kaydedilen ilerlemeler ise ortalama yaşam beklentisi süresini 2,5 yıl daha uzatmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada geçtiğimiz yıla dair olan bitenlere çok fazla yer verilmemesi dikkat çekiyor. Veri ihlalleri nedeniyle ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar cezai yaptırım ile karşılaşan sosyal medya devi, ayrıca olumsuz çalışma koşulları ile gündeme gelmişti.

Facebook’tan Uzun Vadeli Yol Haritası

Facebook’tan Uzun Vadeli Yol Haritası

Gelecek 10 yıla dair değerlendirmelerde de bulunan Zuckerberg, “İnternet bizi herkesi ve her yerde birbirlerine bağlamak gibi bir süper güç verdi. Böyle büyük bir topluluğun parçası olmak kendi zorluklarını yaratıyor ve insanların samimiyet açlığı duymasına sebep oluyor. Benim büyüdüğüm küçük kasabada, bir fark ve amaç hissi bulmak kolaydı.

Ancak milyarlarca insanın içinde sizin kendinize özel rolü bulmanız zor olabiliyor. Önümüzdeki on yılda en önemli sosyal yapılar, bize bu küçük toplulukları tekrar inşa etme fırsatı sağlayacak yapılar olacak. Bu beni en çok heyecanlandıran inovasyon alanlarından biri. 5 yıl sonra dijital sosyal çevreler çok daha farklı bir yapıya bürünmüş olacak. Özel etkileşimlerin önemi artacak ve böylelikle ihtiyaç duyduğumuz samimiyet hissini tekrar bulacağız.” diye konuştu.

Gelecekte belirleyecekleri yönetim şekillerine dair değerlendirmelerde bulunan Facebook CEO’su, “Facebook gibi platformların hepimizin önem verdiği değerler arasında ödün vermesi gerekiyor. Bu ifade özgürlüğü ve güvenlik, gizlilik ve yasal yaptırım, herkese açık sistemler ve verileri tamamen kilit altına almak arasında olabilir. Bu konularda çok açık bir “doğru” cevap bulmak zor. Ancak pek çok konuda topluluğun “meşru” olduğunu düşüneceği kararlar vermek önemli. Özel şirketlerin temel demokratik değerlere dokunan önemli kararlarda söz sahibi olmamaları gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Facebook Yeni Arayüzü Yolda

Facebook Yeni Arayüzü Yolda

Sosyal medya platformunun önümüzdeki süreçte yapacağı radikal değişikliklerin başında yeni arayüz güncellemesi geliyor. Uzun yıllardır mavi ve beyaz renklerin ağırlıkta olduğu temada belli başlı değişiklikler yapıldı ancak ana yapı her zaman korundu. Şirketin geçtiğimiz yıldan bu yana ‘Yeni Facebook’ adını verdiği bir arayüz üzerinde çalıştığı biliniyor. Gelen haberler ise yakın zamanda bu arayüzün kullanıma sunulacağını işaret ediyor.

Beta arayüzünü deneyimleyen kullanıcılar Facebook’a olumlu yönde görüş bildiriyor. Geliştirilen yeni arayüzde uzun zamandır beklenen karanlık mod desteğinin de olacağı belirtiliyor. Facebook yetkilileri konuyla ilgili açıklamalarında yeni arayüzlerine dair her şeyin hazır olduğunu ve kısa zaman içerisinde kullanıma sunuacaklarını söylüyor. Arayüzün Mart ayı içerisinde kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Değişiklik ile beraber normal görünümde eskiye oranla daha parlak renklere yer verilecek. Karanlık mod desteğinin de kullanıcıları daha az yorması ve özellikle OLED ekranlı mobil cihazlarda güç tasarrufu sağlayacağı belirtiliyor. Her iki tema da kullanıma sunulacak ve kullanıcılar karanlık mod ile normal mod arasında seçim yapabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum