Yatırım yapmaya başla!

Yeni Zelanda Saldırısı Sonrası Facebook Canlı Yayın Politikasını Değiştiriyor

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da düzenlenen cami saldırısı sonrası, Facebook canlı yayın politikasında düzenleme yapma kararı aldı.
Yeni Zelanda Saldırısı Sonrası Facebook Canlı Yayın Politikasını Değiştiriyor

Geride bıraktığımız Nisan ayında Yeni Zelanda’da bir camiye düzenlenen terör saldırısında 50 kişi hayatını kaybetmiş 50 kişi ise yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen Brenton Tarrant isimli terörist, katliam anını Facebook hesabından canlı olarak yayınlamış, milyonlarca izleyeni dehşete düşürmüştü.

Üstelik saldırı anı pek çok kullanıc tarafından paylaşılmış ve Twitter, Instagram gibi diğer sosyal mecralarda da kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmıştı. Sosyal medya üzerinden hızla yayılan görüntüler sonrasında, bu platformların şiddet içeren içeriklere karşı uyguladığı denetimler tartışma konusu olmuştu.

Sosyal medya platformları ise yaşanan bu durum sonrası denetimleri artıracağını ve bu tarz yayınlara karşı tetikte olacağını açıklamıştı. Konuyla ilgili son gelişme Facebook’tan geldi. Sosyal medya devi canlı yayın politikasını yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

Facebook’tan Canlı Yayın Kısıtlaması

Facebook’tan Canlı Yayın Kısıtlaması

Sosyal medya platformlarında milyonlara kullanıcı birbiri ile daha fazla etkileşim kurmak adına canlı yayın yapmayı seçiyor. Tabi bazı kişiler bu yayınlar üzerinden korkunç görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yeni Zelanda’da yaşanan cami saldırısı sonrası Facebook, canlı yayın yapan kullanıcılara karşı olan tutumunu katılaştırıyor.

Şirket yaptığı açıklama ile Live Strike adı verdiği canlı yayın politikasını hayata geçiriyor. Yeni kurallar gereği daha önce topluluk kurallarını ihlal ettiği fark edilen kullanıcıların canlı yayın yapma hakkı ellerinden alacak. Kullanıcılara uygulanacak canlı yayın yasağının ne kadar süreceğine dair sosyal medya devinden herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Canlı yayın yasağı sadece Facebook üzerinden yapılan yayınlası kapsamıyor. Bilindiği üzere başka sosyal medya platformları üzerinden yapılan canlı yayınlar, paylaşım yoluyla Facebook’taki kullanıcılara ulaştırılabiliyor. Facebook’un yeni canlı yayın politikası ile başka mecralardan yapılan canlı yayınlara da engelleme getiriliyor.

Kurallar Sadece Terör ile Kısıtlı Değil

Kurallar Sadece Terör ile Kısıtlı Değil

Sosyal medya devinin uygulamaya koyduğu canlı yayın politikası sadece terör örgütleri ile sınırlı değil. Şirket “Tehlikeli Bireyler ve Kuruluşlar” listesi adı altında bulunan tüm kullanıcıların, alınan kurallardan etkileneceğini açıkladı. Bu listeye radikal çizgide bulunan pek çok siyasi kişiliği de eklemek mümkün. Geçtiğimiz yıldan bu yana gizlilik ve güvenlik ihlalleri ile gündemden düşmeyen Facebook, aldığı son kararlar ile kötüye kullanımı azaltmak istiyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Facebook yetkilisi Guy Rosen, “Hedefimiz, insanların güzel bir şekilde canlı yayını kullanmaları. Bu esnada canlı yayın üzerindeki kötüye kullanım riskini en aza indirmek için çok çalışıyoruz.” diye konuştu. Yetkili bu kuralın sadece canlı yayınlar ile kısıtlı kalmayıp, başta fotoğraf paylaşımı olmak üzere pek çok farklı alanda uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Sosyal medya devi şiddet içerikli videoların en kısa sürede yakalanması için 7.5 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısı 17 dakikalık bir video olarak paylaşılmış ve platformdan kaldırılmaması nedeniyle Facebook yoğun eleştiri almıştı. Şirket yetkilileri ise söz konusu videoya dair kendilerine herhangi bir ihbar yapılmadığını ve ilk ihbarın yayından 12 dakika sonra geldiğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum