Yatırım yapmaya başla!

Facebook için Cambridge Analytica Kabusu Bitecek Gibi Durmuyor

Facebook’a Avustralya tarafından Cambridge Analytica skandalı nedeniyle rekor bir dava açıldı.
Facebook için Cambridge Analytica Kabusu Bitecek Gibi Durmuyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook, son dönemde sıkça veri ihlalleri ile adından söz ettiriyor. Bu ihlallerin başında ise Cambridge Analytica skandalı geliyor. 2016 yılında düzenlenen ABD Başkanlık Seçimlerinde Cambridge Analytica tarafından Donald Trump’a danışmanlık hizmeti verilmişti. Sosyal medya devi Facebook ise 50 milyon kişinin verilerini manipülasyon amacıyla Cambridge Analytica ile paylaştı. Bu durum sonrası Facebook dünya genelinde büyük tepki topladı.

Hatta o dönem #deletefacebook hastagi ile uygulamayı silme kampanyası başlamıştı. Konuyla ilgili görülen davada şirket ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Olay ortaya çıkalı 2 sene geçmiş olmasına rağmen yankılanmaya devam ediyor. Bu sefer Avustralya’dan sosyal medya devi için rekor tazminat davası haberi geldi.

Avustralya’dan Facebook’a Dava

Avustralya’dan Facebook’a Dava

2018 yılında yaşanan ve dünya genelinde büyük ses getiren Cambridge Analytica sakndalı için Avustralya’daki Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu kapsamında yeni bir dava açıldı. Kanun gereği ihlal başında 1.7 milyar dolara kadar dava açılabiliyor. Sızdırılan verilere dair yapılan incelemede 311.074 Avustralyalı Facebook kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor. Buradan yola çıkarak sosyal medya devine 529 milyar dolar dava açıldı.

Daha önce de Birleşik Krallık’ta da aynı sebepten dava açılmış ve şirket 500 bin sterlin cezaya çarptırılmıştı. Avustralya İstihbarat Komisyonu, Facebook’un kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini belirterek yaşanan duruma dair ayrıntılara yer verdi. Açıklamaya göre ‘This is Your Digital Life’ adlı uygulama aracılığıyla Facebook kullanıcılarının verileri sızdırıldı. Sızdırılan veriler üzerinden politik analiz yapıldı ve üçüncü kaynaklar ile paylaşım yapıldı.

Konuyla ilgili istihbarat kurumundan bir yetkili, “Facebook’un varsayılan ayarları, kişisel bilgilerin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu sebepten ötürü 311.127 Avustralyalı Facebook kullanıcısının verilerinin satılmak ve politik profil çıkarmak için kullanıldığını düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı. Açılan dava ile ilgili sosyal medya devinden henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum