Yatırım yapmaya başla!

Facebook’ta Cambridge Analytica Skandalı Nedeniyle Ceza Yemeye Devam Ediyor

Sosyal medya devi 2016 yılında patlak veren Cambridge Analytica olayı nedeniyle bir kurumdan daha ceza aldı.
Facebook’ta Cambridge Analytica Skandalı Nedeniyle Ceza Yemeye Devam Ediyor

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketi olan Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber çok daha geniş kitlelere ulaşan şirket, son yıllarda gizlilik ihlalleri ile sıkça gündeme gelmekte. Bu ihlallerin ilki ise 2016 yılında Cambridge Analytica ile yaşanmıştı.

Bu olayda ABD seçimleri öncesi milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verileri izinsiz olarak danışmanlık şirketi Cambridge Analytica ile paylaşılmıştı. Patlak veren bu skandal sonrası dünyanın önde gelen pek çok insanı Facebook uygulamasının silinmesine yönelik uyarılarda bulundu.

Bununla da kalmadı Federal Ticaret Mahkemesi tarafından görülen davada sosyal medya devi 5 milyar dolar değerinde rekor bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Ancak aradan geçen zaman içerisinde Facebook’a benzer davalar açılmaya devam ediyor. Son olarak Kanada Rekabet Bürosu sosyal medya devine karşı harekete geçti.

Facebook’a Yeni Ceza Yolda

Facebook’a Yeni Ceza Yolda

Dev sosyal medya platformu 4 yıl önce yaşadığı Cambridge Analytica olayının yankılarını yaşamaya devam ediyor. Son olarak Kanada Rekabet Bürosu tarafından gizlilik endişeleri nedeniyle Facebook’a yeni bir cezanın verilmesi gündeme geldi. BBC’de yer alan habere göre sosyal medya devi 6.5 milyon dolar ceza ile karşı karşıya kalacak. Facebook rekabet bürosunun ortaya atmış olduğu bu iddiaları kabul etmiyor.

Ancak şirket buna rağmen tazminat ödemeyi kabul etmiş durumda. O yıl yaşanan skandalda 85 milyon ABD vatandaşının durumdan etkilendiği biliniyor. Bu kişilerin 620 bin kadarı ise Kanada’da bulunuyordu. Sosyal medya devi geçtiğimiz aylarda ingiltere tarafından da 500 bin sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

Yaşananlar nedeniyle Facebook’un o dönemden bu yana popülerlik anlamında kan kaybı yaşadığını söyleyebiliriz. Instagram ve WhatsApp’ın hızla tırmandığı dönemde Facebook ise kullanıcı kaybına uğramaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum