Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Cambridge Analytica için 500 Bin Sterlin Ceza Ödemeyi Kabul Etti

Sosyal medya devi Facebook’un bir süredir gündemi meşgul eden Cambridge Analytica için 500 bin sterlin ceza ödemeyi kabul ettiği öğrenildi.
Facebook, Cambridge Analytica için 500 Bin Sterlin Ceza Ödemeyi Kabul Etti

Bilindiği üzere Facebook sahip olduğu kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Uygulama her ne kadar son yıllarda eskisi kadar popüler olmasa da 2.5 milyar kullanıcı sayısı ile sosyal medya arenasında lider konumda. Dev şirket geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli veri ihlalleri ile adından söz ettiriyor. Süreç dünya genelinde büyük ses getiren Cambridge Analytica skandalı ile başladı diyebiliriz.

Olay ABD’deki 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin izinsiz şekilde toplanması ve seçimlerde kullanılması ile ortaya çıkmıştı. Bu olay nedeniyle sosyal medya devi dünya genelinde büyük tepki toplamış ve pek çok mahkeme tarafından ceza yaptırımları ile karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ICO, Facebook’a veri ihlali nedeniyle para cezasi vereceğini açıklamıştı. Sosyal medya devi belirlenen cezaya itiraz etmişti. Süreç tamamlandı ve şirket 500 bin sterlin ceza ödemeyi kabul etti.

Facebook Cezayı Kabul Etti

Facebook Cezayı Kabul Etti

ICO’nun Facebook’a Cambridge Analytica nedeniyle ceza vereceğini açıklaması ile beraber sosyal medya devi bu cezaya karşı çıktı. Kurum tarafından Facebook’a ceza ile ilgili cevap verme şansı bile tanınmadı. Bu durum sonrası şirket cezaya itiraz etmişti.

Mahkemeden Haziran 2019’da çıkan kararda “ICO adına prosedürel adalet ve önyargı iddialarının temyiz başvurusunun bir parçası olarak görülmesi ve ICO’nun karar alma sürecine ilişkin materyalleri ifşa etmesi için gerekli olan şartların olmasının dikkate alınması” açıklamalarına yer verildi.

Aradan geçen zaman içerisinde Facebook, ICO ile anlaşma zemini aradı. Veri ihlali 2015 yılında gerçekleştiği için kurallar çerçevesinde belirlenen en büyük ceza miktarı 500 bin sterlin oldu. Olayın geçtiğimiz yılın Mayıs ayında gerçekleşmesi halinde ceza miktarının çok daha büyük olabileceği belirtiliyor. Yaşanan süreç sonrası Facebook ile anlaşma sağlandı ve şirket cezayı ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

Taraflar Anlaştı

Taraflar Anlaştı

Yapılan son açıklamalar tarafların ceza konusunda fikir birliğine vardığını gösteriyor. ICO adına açıklama yapan bir yetkili, “Facebook’un para cezası bildirimimize karşı temyizini geri çekmesi ve para cezasını ödemeyi kabul etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. ICO’nun temel kaygısı, İngiltere vatandaşlarının verilerinin ciddi bir zarar riskine maruz kalmasıydı.

Kişisel bilgilerin korunması ve kişisel gizlilik, yalnızca bireylerin hakları için değil, aynı zamanda bildiğimiz gibi güçlü bir demokrasinin korunması için de büyük önem taşıyor. Facebook’un veri korumanın temel ilkelerine uymak için önemli adımlar attığını ve atmaya devam edeceğini duymaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Sosyal medya devini temsilen açıklamalarda bulunan şirket avukatı Harry Kinmnoth ile anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “İnsanların bilgilerini ve gizliliğini korumak, Facebook için en büyük önceliktir ve insanların bilgilerini korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için yeni kontroller oluşturmaya devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kinmonth ayrıca Cambridge Analytica’nın aydınlatılması için daha fazla çalışma yapmak istediklerini ve o günden bu zamana kadar geliştiricilere yönelik önemli kısıtlamalar getirdiklerini söyledi. Facebook’un ödeyeceği 500 bin sterlin para cezasının şirketin gelirleri düşünüldüğünde çok komik bir miktar olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum