Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Şirket Bünyesindeki Çalışanların Yüz Verisini Topladığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya devi Facebook’un çalışanlar üzerinde yaptığı bir deney seneler sonra ortaya çıktı.
Facebook’un Şirket Bünyesindeki Çalışanların Yüz Verisini Topladığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya uygulamaları dünyada milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini tutan başlıca mecralar haline gelmiş durumda. Bu sosyal ağlar arasında en büyük kitleye ulaşanı ise Facebook oluyor. Dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olan sosyal medya devinin çok büyük bir veri havuzunu elinde tuttuğunu söyleyebiliriz. Şirket son yıllarda pek çok kez veri ihlalleri ile gündeme geldi. 2018 yılında yaşanan Cambridge Analytica olayı ile ABD’de kullanıcıların verileri seçimler için kullanılmış ve dünya genelinde ses getirmişti.

Bu olayın sonrasında çeşitli veri ihlalleri ile adından söz ettiren sosyal medya devi, davalık oldu ve ABD Kongresi’nde kendini savunmak durumunda kaldı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in söyledikleri geniş kitleler tarafından takip edilmişti. Son olarak yeni bir veri skandalı gündeme gelmiş görünüyor. Yine veri toplaması ile ortaya çıkan şirket bu sefer çalışanlarına yönelik böyle bir adım attı. Yüz tanıma sistemi ile çalışanların ve onların arkadaşlarının verilerinin toplandığı ortaya çıktı.

Yüz Verisi ile Kimlik Tespit Ediliyor

Yüz Verisi ile Kimlik Tespit Ediliyor

Ortaya çıkan veri toplama işleminin 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştiği belirtiliyor. Sosyal medya devinin çalışanlarının yüz verilerini topladığı ve bu veriler üzerinden kimlik tespiti yapabildiği ifade edildi. Facebook böyle bir olayın yaşandığını inkar etmiyor. Ancak sadece çalışanlar üzerinde bu işlemin yapıldığını belirtiyor. Şirket söz konusu deneyin 2016 yılında kendi çalışanları ile sınırlı olmak üzere sonlandırıldığını açıkladı.

Bu noktada çalışanların arkadaşlarının verilerinin de toplanmış olabileceği belirtiliyor. İlgili kişiler yüz tanıma özelliğini aktif hale getirdiyse Facebook bu kişilerin de verisini izinsiz toplamış olabilir. Dünyanın en büyük sosyal medya devi Facebook bünyesinde binlerce kişi çalışıyor ve bu kişilerin arkadaş çevreleri düşünüldüğünde olayın geniş bir kitleyi etkilediği düşünülebilir. Sosyal medya platformunun uzun zamandır yüz tanıma teknolojilerine yönelik büyük yatırımlar ve geliştirmeler yaptığı belirtiliyor.

Facebook’un son yıllarda geliştirdiği özelliklerden daha çok veri ihlalleri ile gündeme geldiği görülüyor. Cambridge Analytica ile patlak veren süreç benzer pek çok olay ile sürekli karşımıza çıktı. Çok sayıda kullanıcı bu olaylar sonrası Facebook hesabını silmeyi tercih etti. İmaj anlamında sürekli kan kaybeden sosyal medya devi geliştirdiği yeni özellikler ile kötü gidişatı tersine çevirmek istiyor. Yüz tanıma özelliği halihazırda kullanılıyor ancak Facebook daha önce bu özelliği kullanıcının isteğine bağlı olacak çalışır hale getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum