Yatırım yapmaya başla!

Facebook Çalışanlarının Bir Bölümü Ofislere Dönmeye Hazırlanıyor

Facebook bünyesindeki bazı çalışanlar ofislere dönmeye hazırlanıyor.
Facebook Çalışanlarının Bir Bölümü Ofislere Dönmeye Hazırlanıyor

Tüm dünyada pandemi halini alan Corona virüsü nedeniyle iş dünyası da kendi düzenini kurmuş durumda. Kısa sürede hayatını kaybedenlerin sayısının artması ve virüsün hızlı bir şekilde yayılması hayatın her alanında etkisini fazlasıyla gösteriyor. Ülkemizde de olmak üzere pek çok şirket çalışanlarını evlerine göndermek durumunda kaldı. Silikon Vadisi’nin önde gelen devleri de evden çalışma modeline ayak uydurmuş durumda.

Apple, Google, Facebook, Twitter gibi pek çok şirket geçtiğimiz aylarda ofislerini kapatmış ve çalışanlarını evlerine göndermişti. Son dönemde yeni vaka sayılarının azalması ile beraber tüm dünyada normalleşme süreci konuşulmaya başlandı. Bununla beraber bazı şirketler ofislere geri dönüş planı üzerinde çalışıyor. Bu şirketlerden birisi ise sosyal medya devi Facebook olmakta. Şirketin çalışanlarının bir bölümünün yakın zamanda ofislerine dönmesi planlanıyor.

Facebook’ta Normalleşme Planı

Facebook’ta Normalleşme Planı

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinin başında gelen Facebook, çalışanlarının yol haritasını belirlemeye başladı. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde çalışanların büyük bölümünün yıl sonuna kadar evlerinden çalışabileceğini açıklamıştı. Bu karar halen geçerli olmakla beraber bazı iş gruplarının Temmuz ayı içerisinde ofislere dönmesi planlanıyor. Ofislerde çok katı güvenlik önlemleri alınacak.

Facebook ofise geri dönüşü kademeli olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu çerçevede ilk etapta çalışanların yüzde 25’inin ofislere dönmesi bekleniyor. Facebook ofislerdeki güvenlik önlemini de üst düzeyde tutacak. Çalışanların sürekli olarak maske takması zorunlu olacak. Bununla beraber sürekli olarak bu kişilerin vücut sıcaklıkları ölçülecek. 6 Temmuz’da başlayacak süreç Facebook’un ABD ve Avrupa’daki ofisleri için geçerli olacak.

Salgının kontrol altına alındığı Asya ülkelerinde ise bu sürecin daha erken başlayabileceği ifade ediliyor. Personelin büyük bölümü evden çalışmaya yıl sonuna kadar devam edecek ancak donanım, operasyon ve ağ yönetimi departmanlarında bulunan çalışanların ilk etapta ofislere dönmesi planlanıyor. Bununla beraber ofis hizmetlerinde bulunan personelin de geri döneceği belirtiliyor.

Diğer Şirketler de Geri Dönüş Hazırlığında

Diğer Şirketler de Geri Dönüş Hazırlığında

Sosyal medya devi ayrıca servis araçlarında sosyal mesafenin nasıl sağlanacağına dair çalışma yürütüyor. Yemekhane bölümlerinde daha önce açık büfe uygulanıyordu ancak bu alanda da değişiklikler yapılacağı tahmin ediliyor. Facebook haricinde bir diğer teknoloji devi Google da benzer planlamalar üzerinde çalışıyor. Amazon ve Microsoft’un da Ekim ayına kadar uzaktan çalışma modelini sürdüreceği belirtiliyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella geçtiğimiz günlerde uzaktan çalışma sisteminin uzun vadeli olmadığını söylemişti. Apple’ın da Google ve Facebook gibi yakın zamanda dönüş sürecini, başlatması bekleniyor. Mikro blog sitesi Twitter ise isteyen çalışanların kalıcı olarak evden çalışma modelini sürdürebileceklerini söyledi.

Twiter CEO’su Jack Dorsey konuyla ilgili açıklamasında, “Ofisleri açmak bizim kararımız. Gelip gelmemek ya da ne zaman gelecekleri ise çalışanlarımızın kararı” ifadelerine yer vermişti. Uzmanlar ilerleyen dönemde evden çalışma modelinin pek çok şirket tarafından benimseneceğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum