Yatırım yapmaya başla!

Facebook Çalışanları COVID-19 Nedeniyle Hayatlarının Risk Altında Olduğunu Belirtiyor

Facebook’da bir grup çalışan ofise çağırıldıklarını ve koronavirüs nedeniyle hayatlarının risk altında olduğunu belirten bir mektup yayınladı.
Facebook Çalışanları COVID-19 Nedeniyle Hayatlarının Risk Altında Olduğunu Belirtiyor

2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünya koronavirüs ile tanışmaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs günler içerisinde dünyanın dört bir yanında yayıldı. Son rakamlara göre 56 milyonu aşkın insan koronavirüse yakalanmış durumda. Hayatını kaybeden insanların sayısı ise 1.350 milyona ulaştı. Salgının en çok etkisini gösterdiği ülkelerin başında ABD geliyor.

Virüs nedeniyle pek çok şirket çalışanlarını evlerine gönderdi. Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin yaygın hale geldiği şu günlerde belirli alanlarda ise ofisten çalışma devam ediyor. Facebook, Twitter, Microsoft gibi dev şirketler virüsün yayılması ile beraber çalışanlarının büyük bölümünü evlerine göndermişti.

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz aylarda evden çalışma sürecini 2021’in Temmuz ayına kadar uzattığını açıklamıştı. Ancak bir grup çalışanın hizmetlerin devamlılığı açısından ofislere gelmesi gerekiyor. İçerik kontrolünden sorumlu bir grup moderatör ise yeni bir mektup yayınladı. Mektupta Facebook yönetiminin hayatlarını riske attığına yer verildi.

Moderatörlerden Salgın Konulu Mektup

Moderatörlerden Salgın Konulu Mektup

Sosyal medya devinde içerik moderasyonundan sorumlu bir grup çalışan herkese açık bir mektup yayınladı. Moderatörler salgın nedeniyle şirketin hayatlarını riske attığını vurguladı. Bilindiği üzere son dönemde dünya genelinde COVID-19 vakaları artış trendine girmiş durumda. Bu durum Facebook bünyesinde de etkisini gösteriyor. Facebook yönetiminin salgının tırmanış döneminde moderatörlerden ofislere dönmelerini istediği belirtiliyor.

Bu nedenle yüksek risk altında olduklarını söyleyen çalışanlar aile fertlerinin de etkilenebileceğini ifade etti. Facebook’un bazı ofislerinde koronavirüs vakalarının olduğuna değinilen mektupta, “Çalışanlar, Facebook yöneticileri ve Accenture, CPL gibi Facebook’a dışarıdan çalışan sağlayan firma yöneticilerinin, bizi korumak ve işimize değer vermek için acil adımlar atmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evlerine dönme talebinin reddedildiğini belirten çalışanlar mektubu yayınlamaktan başka çarelerinin olmadığını ifade ediyor. Şirket yönetiminin moderatörleri şirkete çağırmasının sebebinin altında ise yapay zeka sistemlerinin yetersiz kalması yatıyor. Moderatörler aralıksız olarak nefret, taciz ve çocuk istismarı içerikler ile karşı karşıya kalıyor. Facebook’tan akıl sağlığı hizmeti talep eden çalışanların bu isteğinin de kabul edilmediğine yer veriliyor.

Facebook’tan Açıklama Geldi

Facebook’tan Açıklama Geldi

Çalışanların yayınladığı mektup sonrası Facebook’tan bir sözcü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Moderatörlerin sağlığına ve iş güvenliğine önem verdiklerini belirten sözcü, “Açık bir iç diyaloğa inanmamıza rağmen, bu tartışmaların dürüst olması gerekir. 15.000 küresel moderatör çalışanımızın çoğunluğu halihazırda evden çalışıyor ve salgın süresince çalışmaya devam edecek.” diye konuştu.

Çalışanların tamamının işe başladıkları ilk günden bu yana sağlık hizmetlerini aldıklarını söyleyen Facebook yetkilisi, ofis sağlığı için sağlık rehberliğine dikkat ettiklerinin altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum