Yatırım yapmaya başla!

Facebook Bulut Oyun Servisi ile Google ve Microsoft’a Rakip Olacak

Sosyal medya platformu Facebook, PlayGiga’yı satın aldı ve bulut oyun sektörüne göz kırptı.
Facebook Bulut Oyun Servisi ile Google ve Microsoft’a Rakip Olacak

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketi Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber çok büyük bir kitleyi yönetiyor. Şirket sürekli yeni özellikler geliştiriyor ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Facebook son dönemde sıklıkla veri ihlalleri ile gündeme geliyor olsa da yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bilindiği üzere çok sayıda oyun geliştiricisi Facebook üzerinden uygulamasını yayınlıyor ve kullanıcılara hizmet veriyor.

Facebook ise sosyal medya hizmetinin yanı sıra teknolojinin farklı alanlarına yaptığı yatırımlar ile zaman zaman adından söz ettiriyor. Bu yatırımlardan sonuncusu İspanya merkezli bir şirket özelinde gerçekleşti. Sosyal medya devi PlayGiga adlı oyun platformunu satın aldığını duyurdu. Bu olay sonrası akıllara Facebook’un Google ve Microsoft’a bulut oyun platformu ile rakip olacağı ihtimali gelmeye başladı.

Facebook’tan Önemli Yatırım

Facebook’tan Önemli Yatırım

İspanyol basın organlarında yer alan habere göre Facebook, PlayGiga’yı bünyesine katmak için 70 milyon avro ödeme yaptı. Facebook satın aldığı şirket ile ilgili gelecekte ne gibi planları olduğuna dair açıklama yapmaktan kaçınıyor. Satın alma adına ödenen paranın Facebook için çok küçük bir miktar olduğunu söyleyebiliriz. PlayGiga’nın kendi internet sitesinde yer alan açıklamalar Facebook’un planları hakkında fikir verebilir. Tahminler Facebook’un bulut oyun alanında bir atılıma hazırlandığı yönünde.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Google Stadia resmi olarak kullanıma sunuldu ve tüm dikkatleri üzerine topladı. Keza Microsoft’un da xCloud adlı platformu üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Facebook’un yapmış olduğu bu yatırım ile oyun sektörünün devlerinin karşısına çıkması sürpriz olmayacaktır. Satın alma ile ilgili PlayGiga’dan yapılan açıklamada şirketin yeni bir misyon ile bulut oyun deneyimine odaklanacağı belirtildi. Geçtiğimiz yıllarda Facebook, kendi platformunda popüler olan Farmville’i satın almak için görüşme yaptığı biliniyor.

Oyun dünyasındaki gelişmeler gelecekte bulut platformların daha fazla hayatımızda yer alacağını işaret ediyor. Google, Microsoft, Sony gibi teknoloji şirketleri bu alanda yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor. Bulut oyun servislerinde kullanıcıların ekstra bir ürün ya da oyun satın almaları gerekmiyor. Hızlı bir internet altyapısı olduğu takdirde servis sağlayıcılarda bulunan oyunları ücretli abonelik alarak oynamak mümkün oluyor. Facebook’un gelecekte bu pazara girme ihtimali şüphesiz rekabeti artıracaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum