Yatırım yapmaya başla!

Facebook Bu Sefer Verileri Sabit Disk ile Çaldırdı

Facebook veri ihlali haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor.
Facebook Bu Sefer Verileri Sabit Disk ile Çaldırdı

Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen platformlardan birisi olan Facebook’un dünya genelindeki kullanıcı sayısı milyarlar ile ölçülüyor. 2.5 milyarı aşkın hesap olduğu belirtilen Facebook’ta inanılmaz bir veri havuzunun olduğundan söz edebiliriz. Şirket özellikle 2018 ve 2019 yılında bu anlamda başarısız bir sınav verdi. Başta Cambridge Analytica olmak üzere pek çok veri ihlali ile adından söz ettiren sosyal medya devi, benzer durumların yaşanmaması adına yeni önlemler almaya başladı.

Şirket geçtiğimiz günlerde reklamlarda usulsüzlük yaptığı tespit edilen bir çalışanın işine son vermişti. Alınan tüm önlemlere rağmen şirket bünyesinde bu sefer sıra dışı bir veri ihlali yaşandığı belirtiliyor. Son veri ihlali Facebook bünyesinde çalışan 29 bin kişinin bilgilerinin sızdırıldığı ortaya çıktı. Üstelik bu sefer sızıntı sabit disk aracılığı ile gerçekleşti.

Facebook’ta Yeni Veri İhlali

Facebook’ta Yeni Veri İhlali

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, son dönemde yaşanan veri ihlallerine bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar yaşanan veri ihlaleri internet üzerinden gerçekleşmişti. Ancak bu sefer fiziksel bir aygıt aracılığı ile 29 bin Facebook çalışanına ait kişisel veriler sızdırıldı. Gelen bilgilere göre bir şirket çalışanının arabasında bulunan sabit diskte Facebook’taki 29 bin çalışana ait kişisel bilgiler bulunuyordu.

Diskin içerisinde çalışanların banka hesap numaraları, isim bilgileri, sosyal güvenlik numaraları, maaş ve ikramiye gibi bilgiler bulunuyordu. Burada asıl eleştiri konusu olan mesele ise disk içerisindeki bilgilerin şifrelenmemiş olarak bulunuyor olması. Ayrıca olayın yaşanmasından 1 ay sonra Facebook’un bilgilendirme yapması da yine tepki çeken konular arasında yer alıyor. Sosyal medya devi sabit diskin içerisinde normal kullanıcılara dair herhangi bir bilginin olmadığının altını çiziyor.

Çalışan diskin henüz bulunamadığı belirtiliyor. Facebook ayrıca herhangi bir çalışanının bu durumdan şu ana kadar etkilenmediğini açıkladı. Şirket adına açıklama yapan bir sözcü, “Bu olayın veri çalmaktan ziyade münferit bir suç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Facebook ayrıca verileri aracından çaldıran çalışanın disiplin yönetmeliği çerçevesinde uyarıldığını açıkladı. İlginç güvenlik ihlalleri ile adından söz ettiren Facebook, bu olaylara her gün bir yenisini ekliyor ve itibar olarak büyük zarar görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum