Yatırım yapmaya başla!

Facebook Veri Skandallarıyla Borsa Tarihinin Kayıp Rekorunu Kırdı

2018 yılını veri skandallarıyla uğraşarak geçiren Facebook’un piyasa değeri sadece dün 29 milyar dolar azalırken, olayların başından bu yana yaşanan kayıp ABD borsalarının tarihi rekoru olarak kaydedildi.
Facebook Veri Skandallarıyla Borsa Tarihinin Kayıp Rekorunu Kırdı

Sosyal medya devi Facebook için 2018 yılı bir hayli sancılı geçti. Veri skandallarıyla sık sık gündeme gelen ve itibar kaybeden şirketin piyasa değeri gittikçe düşerken, kurucu Mark Zuckerberg dünyanın en zenginler listesindeki yerini Carlos Slim’e kaptırdı.

Dün New York Times gazetesinin yayımladığı bir haberde Facebook’un yıllardır kullanıcılarının kişisel bilgilerini rızaları olmadan 150’den fazla şirket ile paylaştığı iddia edildi. Bu haberin ardından ABD borsalarında işlem gören hisseleri %7,2 düşerken, Facebook’un piyasa değeri 29 milyar dolar birden azaldı.

150’den fazla şirkete yıllardır kullanıcı verilerini sunan Facebook, dün borsada tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı.

Dünyanın en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un Amazon, Microsoft, Netflix, Yahoo ve Spotify gibi şirketlere, kullanıcılarının kişisel bilgilerine erişim hakkı tanıdığı ortaya çıktı. Bu yıl boyunca veri açığı haberleriyle gündemden düşmeyen şirketin ABD borsalarında işlem gören hisseleri dün %7,2 oranında düşüş yaşadı.

Bu kayıpta FED’in faiz oranını artırması ve 2019 yılında iki faiz artışı daha öngörmesinin etkisi de hissedildi. Teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq Endeksi’nde %2,2 oranında kayıp görülürken, Facebook’un piyasa değeri bir günde 29 milyar dolar eridi.

Borsa tarihinin kayıp rekorunu kıran Facebook’taki asıl gerileme Cambridge Analytica skandalının patlak vermesi ile başladı.

Cambridge Analytica adındaki veri şirketinin, milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin izinsiz toplandığına dair bilgi paylaşımı ve genel kullanıcı sayısında azalma olması şirkete hisselerine negatif yansıdı.

Bunların yanında yılın geri kalan çeyreğinde gelir büyümesinin azalacağına dair beklentiler sosyal ağın hisselerine bir günde %20 düşüş getirmişti. 26 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan 120 milyar dolarlık düşüş, geçmişi 1792 yılına kadar dayanan ABD borsalarındaki en büyük günlük değer kaybı olarak kaydedildi.

Son 5 ayda piyasa değeri 626 milyar dolardan 384 milyar dolara kadar inen Facebook’un kurucusunun serveti de azaldı.

Şirket hisseleri en yüksek 25 Temmuz 2018’de 217,5 dolara kadar çıktıktan sonra yaşanan olaylarla birlikte 133 dolara kadar indi. Dünyanın en büyük sosyal ağının bir türlü başını kaldıramadığı veri skandalları kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in servetini de eritti. Dünyanın en zenginler listesinde 6. sırada olan genç isim, 7. sıraya geriledi. Serveti en çok eriyen milyarder olarak kayıtlara geçen Zuckerberg, yerini Carlos Slim’e kaptırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum