Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve BlackBerry Teknoloji Patentleri Nedeniyle Karşı Karşıya Geldi

Sosyal medya devi Facebook ile teknoloji devi BlackBerry’e patent davası açtı.
Facebook ve BlackBerry Teknoloji Patentleri Nedeniyle Karşı Karşıya Geldi

WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, geçtiğimiz günlerde teknoloji devi BlackBerry’e patent davası açmıştı. San Francisco federal mahkemesine başvuran Facebook, BlackBerry’e açtığı davada 118 sayfalık şikayet metni olduğu belirtiliyor. Açılan davaya sebep olarak önemli teknolojilerin izinsiz olarak kullanılması gösteriliyor.

Sosyal medya devi Facebook’un dava metnindeki ifadelere göre, BlackBerry’nin 6 farklı teknolojisini izinsiz kullandığı belirtiliyor. Dosyaya göre Blackberry’nin başta sesli mesaj teknolojisi olmak üzere 6 farklı teknolojinin patentini almadan kullandığı iddia ediliyor.

BlackBerry Sessizliğini Koruyor

BlackBerry Sessizliğini Koruyor

Facebook’un Blackberry’ye yönelttiği önemli suçlamaların ve dava açmasının ardından, teknoloji devinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmiş değil. Facebook’un açtığı davada 6 adet patentin olduğu belirtiliyor.

Söz konusu patenter arasında, mobil cihazlarda yer alan video, grafik ve ses ile GPS verilerinin takibini ve analizini sağlayan teknolojilerin olduğu ifade edildi. Geçtiğimiz aylarda BlackBerry, Facebook’u mesajlaşma teknolojilerini çalmak suçuyla dava etmişti. Son olarak Facebook’un da bu davaya karşılık vermiş olması iki teknoloji şirketi arasındaki iplerin iyice gerildiğini gösteriyor.

Mobil Mesajlaşma Teknolojisini BlackBerry Kullanıyordu

Mobil Mesajlaşma Teknolojisini BlackBerry Kullanıyordu

Facebook’un sesli mesajlaşma teknolojisini WhatsApp ile hayata geçirdiği biliniyor. Ancak BlackBerry’nin bu teknolojiyi henüz WhatsApp uygulaması geliştirilmeden önce kullandığı biliniyor. Hatta bu durum pek çok kişinin WhatsApp’ın BlackBerry tarafından geliştirildiğini düşünmesine neden olmuştu.

İki şirket arasında yaşananlar, son günlerde iplerin iyice gerildiğini gösteriyor. Bakalım açılan davalar sonrası önümüzdeki günlerde ne gibi süreçler yaşanacak zaman içinde görme imkanı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum