Yatırım yapmaya başla!

Araştırmalar Facebook’u Bırakan Kullanıcıların Platforma Geri Dönmediğini Ortaya Koydu

Sosyal medya devi Facebook’u bırakan kullanıcıların bir daha platforma geri dönmek istemediği yapılan araştırma ile ortaya kondu.
Araştırmalar Facebook’u Bırakan Kullanıcıların Platforma Geri Dönmediğini Ortaya Koydu

Son dönemde yaşadığı pek çok olumsuz olaya rağmen Facebook halen dünyanın en büyük sosyal medya platformu olma özelliğini koruyor. Ancak özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan veri skandalları, platformda büyük kan kaybına neden olmuş ve milyonlarca kullanıcı hesabını silmeye başlamıştı. Yapılan son araştırmalar Facebook’un kan kaybının kalıcı olduğunu gösteriyor.

Stanford ve New York Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü son araştırma, platformu terk eden kullanıcıların tekrar geri dönmek istemediğini ortaya koydu. Yüzlerde katılımcı ile yapılan çalışmada, Facebook’tan en az 1 ay süre ile ayrı kalan kullanıcıların bir daha hesap açmadığı ortaya çıktı. Üstelik bu kişiler üzerinde yapılan araştırmalar yaşam kalitelerinde artış olduğunu gösterdi.

Facebook’ı Bırakan Geri Dönmüyor

Facebook’ı Bırakan Geri Dönmüyor

ABD’de yapılan araştırma sonrası ekonomist Mattew Gentzkow, çalışmaları esnasında Facebook’u bırakan kullanıcıların başka sosyal mecralara kaymasını beklediklerini ancak bu durumun gerçekleşmediğini ifade etti. Kullanıcıların günlük faaliyetlerine bakıldığında Facebook sonrası daha fazla TV izledikleri ve politik olaylara olan duyarlılıkları azaldığı görülüyor.

Çalışma 2844 kullanıcı üzerinde yapıldı. Facebook üzerinden yayınlanan reklam ile bulunan kullanıcılar hesaplarını 1 ay süre ile kapatmak için 100 dolar ücret aldılar. Çalışmayı yapan araştırmacılar profillerin kapalı olduğunu onayladıktan sonra kullanıcılara anket yoluyla çeşitli sorular gönderdi ve yaşam kalitelerini analiz ettiler.

Yapılan çalışma sonrası kullanıcılar Facebook’ta yaklaşık 1 saat geçiriyor ve uygulama onların bilinçaltılarında yatan istekleri tatmin etmelerini sağlıyor. Olumsuz etkilerin de analiz edildiği çalışmada kullanıcıların sosyal medyanın olumsuz etkilerine maruz kaldığı ve bağımlılık yaşayabildikleri ortaya çıktı. Ama diğer taraftan sosyal medyanın kişilere haber kaynağı olma yönünde önemli rol oynadığı görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum