Yatırım yapmaya başla!

Facebook Beğeni ve Yorum Sayılarını Gizlemek için Avustralya’da Start Veriyor

Sosyal medya devi Facebook, Instagram’dan sonra kendi platformunda da beğeni ve yorum sayılarını gizlemeye hazırlanıyor. Test süreci Avustralya’da start aldı.
Facebook Beğeni ve Yorum Sayılarını Gizlemek için Avustralya’da Start Veriyor

Facebook sahip olduğu 2.5 milyarı aşkın kullanıcı sayısıyla en büyük sosyal medya platformu olarak faaliyetini sürdürmeye devam ediyor. Şirket ayrıca bünyesi altında Instagram ve WhatsApp uygulamalarını da barındırıyor ve yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram, beğeni sayılarını gizleme özelliği üzerinde çalıştığını duyurmuş ve kullanıcıların tepkisiyle karşılaşmıştı.

Sosyal medya devi ilerleyen günlerde bu özelliği kendi platformu için bu özelliği getireceğini duyurmuştu. Gelen son haber Facebook’un beğeni ve yorum sayılarının gizlenmesi adına testlerin başladığını gösteriyor. Bugün itibariyle Avustralya’daki Facebook kullanıcıları beğeni ve yorum sayılarını göremiyor. Şirket test süreci boyunca kullanıcılardan gelen geri bildirimleri analiz edecek ve görüşler çerçevesinde özelliğin global olarak yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verecek

Beğeni Sayısı Gizleniyor

Beğeni Sayısı Gizleniyor

Sosyal medya uygulamalarında kullanıcıların büyük bölümü beğeni, yorum ve takipçi sayılarına büyük önem veriyor. Hatta bu durumun uygulamalara olan bağımlılığı kötü yönde artırdığına dair pek çok araştırma mevcut. Facebook ise kullanıcıların bu kriterlere odaklanması yerine uygulama içerisinde keyifli vakit geçirmelerini istiyor. Şirket açıklamasında insanların kendilerini daha rahat ifade edebilecek bir ortam yaratmak istediğini belirtiyor.

Bu noktada kullanıcıların paylaşımları ile ne kadar insanın ilgilendiğinden ziyade bu insanlar ile nasıl iletişime geçebileceklerine odaklanılması isteniyor. Beğeni ve yorum gizleme özelliğinde kullanıcılar kendi paylaşımlarına gelen bu istatistikleri görebiliyor. Ancak başka kullanıcılar tarafından paylaşımların ne kadar beğeni aldığı görülemiyor. Konu ile ilgili sosyal medya devinden bir sözcü, “Bu değişikliğin insanların deneyimlerini iyileştirip iyileştirmeyeceğini anlamak için geri bildirim toplayacağız.” diye konuştu.

Instagram’dan Sonra Sıra Facebook’ta

Instagram’dan Sonra Sıra Facebook’ta

Şirket geçtiğimiz günlerde popüler uygulaması Instagram’da beğeni sayısını bazı ülkelerde gizlemeye başlamıştı. Bu ülkeler Avustralya, Kanada, Brezilya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya ve Japonya olarak duyurulmuştu. Facebook’taki test sürecinin de önümüzdeki günlerde başka ülkelere yayıldığını görebiliriz. Gelen tepkiler ışığında beğeni sayısının gizlenmesi dünya genelinde yayılıp yayılmayacağı netleşmiş olacak.

Uzmanlar ise beğeni ve takibe dayalı bir sosyal medya kullanımının sağlıklı olmadığını belirtiyor. Facebook kendi bünyesi altında bu özelliği getirerek kullanıcılarına daha sağlıklı bir ortam sunmak istediğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum