Paylaşım
in G+

Facebook’tan Radikal Değişiklik: Beğen Butonu Tarih Oluyor!


 

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook devrim niteliğinde bir karar alarak beğen butonunu kaldırılacağını açıkladı. İşte detaylar…

Sosyal medya devlerinin başında gelen ve dünyanın her yerinde sayısı milyarları bulan Facebook, ses getirecek bir değişikliğe hazırlanıyor. Yapılan her paylaşımın altında bulunan ve insanların sıklıkla kullandığı beğen butonu önümüzdeki günlerde tarih olacak.

Bugüne kadar Facebook’un sahip olduğu butonlarla ilgili pek çok spekülasyon yapılıyordu. Uzun zamandır beğen butonunun yanına “beğenmeme” butonunun getireceği konuşulan Facebook, bu kararından vazgeçtiğini açıklamıştı. Böyle bir değişikliğin yerine beğen butonunun yanına yeni emojiler ve butonlar yerleştirilmişti. Bu sayede kullanıcılar yapılan paylaşımları sadece beğenmekle kalmıyor farklı tepkiler de verebiliyorlardı.

Facebook’un beğen butonunun 6 Şubat 2018’den itibaren kaldırılacağı açıklandı.

Beğen butonunun kaldırılmasının kişisel hesaplardan ziyade kurumsal ve büyük kullanıcı kitlelerine hitap eden sayfaları yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz. Facebook’un yaptığı açıklamada beğen butonunun aktif olacağı son tarih olarak 6 Şubat 2018.

Beğen butonunun kaldırılması ile beraber Facebook’a buton eklemesi yapılabilecek.

Facebook’un 6 Şubat tarihinden itibaren beğen butonunu kaldıracağını açıklamasının ardından yeni butonlar eklenmesinin de önü açılıyor. Yapılan açıklamaya göre 3 parti yazılım geliştiren şirketler, kendi geliştirdikleri butonlar ile uygulama üzerinden Facebook sayfalarına yönlendirme yapabilecekler.

Beğen butonuyla beraber Facebook uygulama davetlerinde de değişiklik yapılıyor.

Facebook’un dikkat çeken değişikliklerinden biri ise uygulamaları doğrudan etkileyeceğe benziyor. Yapılan açıklamada uygulamalar için kullanılabilen davet sisteminin de kaldırılacağı belirtildi. Sayfalarını sürekli büyütme amacında olan uygulama geliştiricilerinin bu durum karşısında ne yapacakları ise merak konusu.

Özellikle büyük kitlelere ulaşan çok kullanıcılı sayfalarda yapılan paylaşımlara, insanların gösterdiği reaksiyonları ölçmek için beğen butonu büyük rol oynuyordu. Facebook’un bugüne kadar yapacağı en radikal değişikliklerden biri olarak niteleyeceğimiz beğen butonunun kaldırılacak olmasının, dünya genelinde nasıl yankı bulacağı ise soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Paratic Piyasalar