Yatırım yapmaya başla!

Facebook Asılsız Haberleri Engellemek için Medya Sektöründe Çalışanları İşe Alıyor

Sosyal medya devi Facebook sahte haberlere karşı daha etkin mücadeleyi kafasına koymuş durumda. Şirket asılsız haberlerin engellemek adına gazetecilerin tecrübesinden yararlanacak.
Facebook Asılsız Haberleri Engellemek için Medya Sektöründe Çalışanları İşe Alıyor

Facebook bugün itibariyle dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak varlığını sürdürüyor. Yaşadığı veri skandallarına rağmen kullanıcı sayısını artırmaya devam eden sosyal medya devi, daha iyi bir deneyim sunmak adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Yapılan son açıklamalara göre platformun dünya genelindeki kullanıcı sayısı 2.5 milyarı geçmiş durumda. Böylesine büyük bir sosyal ağda hiç kuşkusuz sahte haber ve spam faaliyetleri yaygın bir şekilde yaşanıyor.

Sosyal medya devi bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp’ta da olmak üzere kullanıcılarının yanlış bilgiye ulaşmasını istemiyor. Sahte haber yayan hesaplara karşı mücadelesine ara vermeden devam eden şirket, daha etkin bir politika geliştirmenin hesaplarını yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook ile Twitter Çin hükümeti adına çalıştığı tespit edilen sahte hesapları uzaklaştırdığını duyurdular.

Bugüne kadar yapılan tüm hamlelere rağmen dev platformda asılsız haberlerin önüne geçildiğini söylemek çok zor. Facebook şimdi alanında uzman gazetecilerden yardım almanın planlarını yapıyor. Sosyal medya devi medya sektöründe çalışmış gazetecileri işe alacak.

Haberleri Gazeteciler Kontrol Edecek

Haberleri Gazeteciler Kontrol Edecek

Sosyal medya devinin kendi içerisinde yayılan haberleri kontrol eden bir ekibi ve yapay zeka temelli bir algoritması mevcut. Ancak bugüne kadar yapılan tüm yatırımlara rağmen bu altyapının tam anlamıyla çalıştığını söylemek zor. Şirket şimdi ise medya sektöründe aktif olarak çalışmış ve dolayısıyla gerekli tecrübeye sahip gazetecileri bünyesine katmak istiyor. Yapılacak olan bu hamlenin sahte haber ile mücadelede daha etkin bir yöntem olabileceği konuşuluyor.

Sosyal medya devi son olarak yayınladığı iş ilanı ile kapısının gazetecilere açık olduğunu duyurdu. Bununla beraber uygulamanın içerisinde özel bir haber bölümünün oluşturulması planlanıyor. Bu bölümün kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik doğru haberler ile hizmet etmesi düşünülüyor. Bu bölüm ‘Haber Sekmesi’ adıyla sunulacak ve mevcut haber kaynağından bağımsız bir bölüm olacak.

Sahte haberler ile karşılaşmak istemeyen kullanıcılar bu bölüm aracılığıyla gerçek gazetecilerin elinden çıkmış içerikler ile karşılaşma imkanı bulacak. Facebook’un sahte haber ile olan mücadelesi uzun yıllardır sürüyor. Şirketin gazetecilere olan ilgisi aslında yeni değil.

Geçtiğimiz yıl bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrencilere burs imkanı yaratan şirket, ilgili kurumlara yatırımlar yapmış ve hibe vermişti. Geçtiğimiz günlerde Çin merkezli Facebook hesaplarının kapatılacağına dair asılsız bir haber ortaya çıkmış ve ülke gündeminde büyük yankı uyandırmıştı. Ardı arkası kesilmeyen bu söylentiler sonrası Facebook her yolu denemeye devam edecek gibi görünüyor.

Facebook İstasyon Açılıyor

Facebook İstasyon Açılıyor

Sahte haber ile mücadele eden Facebook’un benzer başka projeleri de gündeme geldi. Şirket farklı toplulukların, STK’lar gazeteciler gibi faal sektörlerde bulunan iş insanları için ortak çalışma alanları geliştiriyor. Facebook İstasyon adı verilen proje ülkemizde de yapılan işbirlikleri ile hayata geçecek. TOBB ve Habitat işbirliği ile beraber pek çok farklı program planlanıyor. Facebook İstasyon ülkemize İstanbul Maslak’ta kurulacak ve yeni fikirlere açık bir platform olacak.

Kendi işletmelerini ve topluluklarını kurmak isteyen insanlar Facebook tarafından bumecra üzerinden desteklenecek Bu kişiler almak istedikleri bilgileri kurulacak istasyon üzerinden alma imkanına sahip olacak. Sosyal medya devi dünya genelinde büyük yatırımları ile biliniyor ancak kurulacak yeni platformun ülkemizdeki en büyük yatırımlarından biri olduğu belirtiliyor. Proje ile pek çok sektöre dair istihdam artışı ve yeni fikirlere öncülük edilmesi planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum